„Niech Kraków będzie takim solidnym poligonem głoszenia miłosierdzia!” – powiedział bp Andrzej Czaja w czasie Mszy św. posłania do wolontariuszy i pielgrzymów ŚDM.
Opolski biskup przywołał wezwanie papieża Franciszka, które wyraził trzy lata temu w Rio de Jainero. „Idźcie, aby służyć! To nie jest tylko oferta, ale rozkaz. Nakaz misyjny wynikający z siły miłości, z faktu, że Jezus pierwszy przyszedł do nas i dał nam całego siebie” – podkreślił.
Papież prosił wówczas, abyśmy szli z entuzjazmem i głosili Chrystusa bez obaw i lęku. „Dlaczego bez lęku? Bo Jezus nam towarzyszy i jesteśmy we wspólnocie. A służyć to znaczy śpiewać całym życiem, że Pan nas kocha i pragnie naszego szczęścia” – wyjaśnił bp Czaja.
Według ordynariusza diecezji opolskiej, kiedy wspólnie podejmujemy wyzwania, wówczas jesteśmy mocni i odkrywamy zasoby, których posiadania nie byliśmy świadomi. „To najbardziej mi zostanie z tych Dni w Diecezji. W spotkaniu z młodymi z całego świata ujawniło się bogactwo naszych wnętrz i razem stworzyliśmy wielką wspólnotę wiary, staliśmy się Nazaretem, w którym odczuwało się bliskość Boga” – zaznaczył.
Opolski biskup podsumował, że to wielkie wydarzenie zawdzięczamy przede wszystkim Bogu, ale też uczestnikom i wolontariuszom. „Trzeba teraz zrobić wszystko, żeby obudzonego potencjału i wielkich zasobów ducha w naszej diecezji nie zmarnować!” – prosił.
Zdaniem hierarchy, wolontariat młodych powinien zaowocować tym, że staną się ewangelizatorami w parafiach. „Kościół w Europie jest w sytuacji podobnej do pierwszych wieków chrześcijaństwa. Żyjemy w kulturze obcej chrześcijaństwu, nieraz nieprzychylnej wierze, a czasem wręcz wrogiej. Krótko mówiąc jesteśmy znów Kościołem misyjnym. Potrzebujemy zatem katechistów” – stwierdził, jednocześnie rozróżniając ich rolę od katechetów w szkole.
„To wasza misja, drodzy wolontariusze, być katechistami w parafiach i uczyć modlitwy, znaku krzyża i chrześcijańskiej kindersztuby, bowiem w rodzinach coraz częściej tego brakuje” – przyznał bp Czaja.
Bp Andrzej Czaja wraz z wolontariuszami i liderami diecezji opolskiej pojechał na Światowe Dni Młodzieży do Krakowa specjalnym pociągiem dla pielgrzymów.Pliki cookie pomagają nam udostępniać nasze usługi. Korzystając z serwisu, zgadzasz się na użycie plików cookie.