„Zanim pójdziemy głosić Jezusa w misji ad gentes, to najpierw musimy się spotykać w wierze” – powiedział bp Andrzej Czaja do pielgrzymów 15 sierpnia w Kamieniu Śląskim. W tegorocznej jubileuszowej 40. pieszej pielgrzymce opolskiej na Jasną Górę idzie ponad 1300 osób.
Zdaniem kaznodziei, u podstaw hymnu uwielbienia „Magnificat”, które sprawia, że Bóg króluje w sercu Maryi odtąd już stale, jest spotkanie. „Pierwsze spotkanie Maryi z Elżbietą spowodowało, że poruszyło się dzieciątko w jej łonie. Taki jest owoc spotkania człowieka z człowiekiem, coś się porusza, coś się budzi. Duch Święty wypełnia spotkanie, jeśli się spotyka dwóch ludzi wierzących w Boga” – zaznaczył.
Opolski biskup nawiązał też do listu św. Pawła do Rzymian, w którym apostoł pisze, że wszyscy chrześcijanie mają szczególny charyzmat budującego spotkania w wierze. „Spotykają się ludzie i dzielą Bogiem, którego w sobie mają. Boży Duch działa. Kształtuje się wspólnota radości, pokoju i miłości. Tego doświadczyliśmy w czasie Dni w Diecezjach oraz w Krakowie. Chciejmy to doświadczenie budowania Bożego świata pośród nas rozwijać” – zachęcał.
Bp Czaja był pod wrażeniem, że w czasie różnych spotkań z młodzieżą z całego świata, ludzie odkrywali wielki potencjał dobra w sobie. „Ten Boży świat, który jest w nas od chrztu został poruszony. Światowe Dni Młodzieży pokazały, jak prosto zobaczyć, doświadczyć, przeżywać Boga obecnego pośród nas. Ale trzeba pójść z pośpiechem, bez ociągania do Boga i drugiego człowieka!” – wzywał.
„My chrześcijanie – mówił bp Czaja – musimy umieć się dzielić wiarą i przeżywać ją tak, aby odkrywać Boga, doświadczać Go, Nim się rozradować, z Niego zaczerpnąć pokój. Papież wyraźnie powiedział, że to możliwe, tylko trzeba zostawić kanapę i ekran telefonów, komputerów, etc. Spotkanie prawdziwe nie znosi szyby. Trzeba wyjść i spotkać się, usiąść razem. Tu jest ważny każdy szczegół, spojrzenie, dotyk, uśmiech, słowo. Tego nie przekażemy na nośnikach. Widzieć przez szybę, to nie jest to samo!” – podkreślił.
Ordynariusz diecezji opolskiej przestrzegał, aby zdobycze techniki nie zniewalały użytkowników poprzez niewłaściwe korzystanie z nich, ale im służyły. „Kiedy przesiadujemy całymi dniami przed tymi ekranami, to wchodzimy coraz bardziej w świat wirtualny, a pozostawiamy realny. Coraz gorzej widzimy, coraz słabszy jest kontakt z człowiekiem żyjącym tuż obok, nieraz ze współmałżonkiem, dzieckiem, rodzicem” – stwierdził.
„A kanapa też ma służyć, bo odpocząć trzeba” – przyznał hierarcha. „Nie możemy jednak dopuścić do tego, by kanapa pielęgnowała wygodny styl życia, wygodnictwo, które nas zatrzyma i zamknie na drugiego człowieka. W spotkaniu z drugim dzieją się rzeczy wielkie!” – zaznaczył.
Jubileuszowej 40. Pieszej Pielgrzymce Opolskiej na Jasną Górę towarzyszy hasło „Od źródeł chrztu i miłosierdzia do nowego życia”. Tematyka jest połączeniem myśli przewodniej programu duszpasterskiego Kościoła w Polsce na rok 2016 „Nowe życie w Chrystusie” z Jubileuszem 1050-lecie Chrztu Polski oraz Nadzwyczajnym Jubileuszem Miłosierdzia.
Piesza Pielgrzymka Opolska składa się z kilku strumieni. 14 sierpnia pątnicy wyruszyli z Nysy, 15 sierpnia z Opola, Raciborza i Głubczyc, a 16 sierpnia z Kluczborka.
26 grup pątników spotka się w Częstochowie w sobotę 20 sierpnia, gdzie o godz. 11.00 wraz z bp. Andrzejem Czają będą dziękować podczas uroczystej Mszy św. na błoniach przed jasnogórskim szczytem. Transmisji będzie można posłuchać na falach diecezjalnego Radia Doxa.
Szczegółowe informacje oraz relacje i zdjęcia można znaleźć na stronie internetowej: www.pielgrzymka-opolska.plPliki cookie pomagają nam udostępniać nasze usługi. Korzystając z serwisu, zgadzasz się na użycie plików cookie.