„Pielgrzymka to symbol życia chrześcijańskiego” – powiedział bp Rudolf Pierskała do pątników zgromadzonych w grocie lurdzkiej na Górze św. Anny. „Jesteśmy gośćmi i przechodniami na ziemi. Rzeczywiste mieszkanie nasze jest w niebie” – podkreślił.
Kaznodzieja wskazał kilka przykładów z Biblii na poparcie tezy, że człowiek nieustannie zmierza na spotkanie z Bogiem, a jego wędrówka ma swój specyficzny rytm. „Maryja z pośpiechem udała się do Elżbiety, bo zależało Jej na spotkaniu z krewną. Pasterze z pośpiechem udali się do Betlejem, bo zależało im, by zobaczyć Jezusa. Józef z pośpiechem udał się do Egiptu, bo zależało mu, żeby obronić Dziecię Jezus i Maryję. Zacheusz z pośpiechem zszedł z drzewa, bo zależało mu na spotkaniu z Jezusem. Myślę, że wasza droga też ma coś wspólnego z pośpiechem, żeby zdążyć na Jasną Górę” – stwierdził.
Następnie opolski biskup pomocniczy zachęcił pielgrzymów, aby wracali do wspomnieć ze Światowych Dni Młodzieży. „Przeżyjmy to jeszcze raz!” – rozpoczął i przywołał kilka wydarzeń z Dni w Diecezji, m.in. radosny korowód w Opolu, na który przybyło wielu starszych mieszkańców. „Przeżywali to razem z nami, że w Kościele jest tylu młodych ludzi, którzy są nadzieją i przyszłością, zwłaszcza dla starszego pokolenia” – wspominał.
Zdaniem biskupa, młodzież dała wspaniałe świadectwo, że można się zjednoczyć, razem modlić i bawić, podczas gdy „decydenci, rządy i państwa nie potrafią się porozumieć. A młodzi z krajów, które są w stanie wojny, potrafili się dogadać” – zaznaczył.
Jubileuszowej 40. Pieszej Pielgrzymce Opolskiej na Jasną Górę towarzyszy hasło „Od źródeł chrztu i miłosierdzia do nowego życia”. Tematyka jest połączeniem myśli przewodniej programu duszpasterskiego Kościoła w Polsce na rok 2016 „Nowe życie w Chrystusie” z Jubileuszem 1050-lecie Chrztu Polski oraz Nadzwyczajnym Jubileuszem Miłosierdzia.
Piesza Pielgrzymka Opolska składa się z kilku strumieni. 14 sierpnia pątnicy wyruszyli z Nysy, 15 sierpnia z Opola, Raciborza i Głubczyc, a 16 sierpnia z Kluczborka.
26 grup pątników spotka się w Częstochowie w sobotę 20 sierpnia, gdzie o godz. 11.00 wraz z bp. Andrzejem Czają będą dziękować podczas uroczystej Mszy św. na błoniach przed jasnogórskim szczytem. Transmisji będzie można posłuchać na falach diecezjalnego Radia Doxa.
Szczegółowe informacje oraz relacje i zdjęcia można znaleźć na stronie internetowej: www.pielgrzymka-opolska.plPliki cookie pomagają nam udostępniać nasze usługi. Korzystając z serwisu, zgadzasz się na użycie plików cookie.