„Trzeba być naprawdę uważnym, solidnym, pilnym, gorliwym uczniem Chrystusa” – powiedział bp Andrzej Czaja podczas diecezjalnego Dnia Wspólnoty Ruchu Światło-Życie. W tegorocznych letnich rekolekcjach wzięło udział około 200 dzieci i młodzieży, a także rodziny z Domowego Kościoła.
Zdaniem opolskiego biskupa, Bóg jest źródłem prawdziwej wolności, a zatem „trwanie w niej domaga się ścisłego zespolenia z Jezusem i wypełniania Jego nauki. Jeśli naprawdę nie chcemy stracić prawdziwej wolności, to trzeba być przywiązanym do Jezusa, a nie do świata i jego dóbr” – zaznaczył.
Kaznodzieja przestrzegał także przed zbytnim przywiązaniem do najbliższych nam ludzi oraz do samych siebie, do swoich pragnień, dążeń, przekonań i racji. „Jeśli będziemy zbytnio przywiązani do swojego współmałżonka, to nie będzie tego największego należnego przywiązania do Jezusa. Musimy być nade wszystko przywiązani powrozem wolności do Boga. A wtedy relacje ze współmałżonkiem, rodzicami, dziećmi będą poukładane” – dodał.
„Trzeba brać swój krzyż – mówił biskup –  czyli tą Bożą wolę, Boży projekt na moje życie, choć wielokroć nie będzie po naszej myśli, ani zgodny z naszymi pragnieniami. Ten krzyż będzie nas nieraz uwierał, ciążył, ale nie można go odepchnąć, tylko Bożą wolę rozeznawać, podejmować, dźwigać, nieść. Taka jest droga do prawdziwej wolności!” – podkreślił.
Nawiązując do listu apostoła Pawła do Filemona, hierarcha zachęcał, abyśmy jako chrześcijanie różnorakie relacje społeczne wynosili na poziom powszechnego braterstwa. „Mamy bratać ludzi. Zatem ewangelizacja – przyprowadzanie do Jezusa, który wyzwala i darzy nowym życiem i bratanie ludzi to konkretne sposoby upowszechniania prawdziwej wolności w świecie. Będzie więcej wolności, jeśli więcej będzie świadomych i wiernych uczniów i uczennic Chrystusa na tej ziemi” – stwierdził.
A jako konkretne rady, jak wprowadzić te słowa w czyn, opolski ordynariusz wskazał na pełnienie uczynków miłosierdzia. „Kto miłosierdzie świadczy, nie widzi w drugim przeciwnika ani wroga, ani obcego. Brata się! Wtedy też ta przestrzeń prawdziwej wolności – od własnych pragnień, żądań, a także pokusy, by sobie drugiego człowieka podporządkować – rozwija się” – podsumował.
Pierwsza rekolekcyjna Oaza diecezji opolskiej odbyła się 1973 r. w Ochotnicy Górnej koło Krościenka. Na początku Ruch Światło-Życie działał nieformalnie. Natomiast pierwszym oficjalnym moderatorem diecezjalnym został ks. Bonifacy Madla. Zanim otrzymał dekret, w 1979 r. ordynariusz diecezji – bp Alfons Nossol – wysłał go na studia przygotowawcze do Lublina do ks. Franciszka Blachnickiego.
Kolejnymi moderatorami Ruchu Światło-Życie w diecezji opolskiej byli: ks. Bonifacy Madla (1980-1989), ks. Krystian Worbs (1989-1992), ks. Adam Rogalski (1992-2003), ks. Grzegorz Rencz (2003-2008), ks. Sławomir Kwiatkowski (2008-2015) oraz ks. Leszek Rygucki (od 2015).Pliki cookie pomagają nam udostępniać nasze usługi. Korzystając z serwisu, zgadzasz się na użycie plików cookie.