„Budowanie dobrego małżeństwa i rodziny podobne jest do budowania domu” – powiedział bp Rudolf Pierskała do około 500 par srebrnych jubilatów. „Dobry materiał to miłość wzajemna, która między wami zaistniała przed 25 laty. To jest ta dobra cegła, którą zbudowaliście wspólnotę małżeńską” – podkreślił.

Kaznodzieja przyznał jednak, że sama miłość nie wystarczy, bo jak się po czasie okazuje, uczucia słabną i wzajemne więzi się rozchodzą. „Potrzeba dobrego spoiwa” – stwierdził. „A jest nim wierność i uczciwość, które nie kierują się tylko uczuciem, ale dobrem współmałżonka, aż do ofiary dla niego, aż do poświęcenia, aby zespalać budowlę wspólnoty. Miłość musi mieć dopełnienie w wierności i uczciwości, aby budowla przetrwała” – zaznaczył.

Kontynuując analogię, hierarcha dodał, że dopiero murarz łączy cegły zaprawą, a dla trwałego związku małżeńskiego trzeba dobrego budowniczego. „Budować trzeba razem z Jezusem, którego zaprosiliście w dniu ślubu. On was połączył na stałe, On was zjednoczył i On jest dobrym Budowniczym” – wskazał.

Zdaniem biskupa, podobnie jak stale trzeba dbać o dom, konserwować go, odnawiać i upiększać, tak też należy ciągle pielęgnować, odkrywać nowe kolory i możliwości radosnego przeżywania wspólnoty. „Nie można zwalać całej roboty na Boga albo na współmałżonka. Trzeba pielęgnować miłość do niebieskiego Budowniczego waszej wspólnoty przez modlitwę i życie sakramentalne. Trzeba także pielęgnować wzajemną miłość, doceniać siebie nawzajem, dbać o siebie” – prosił.

Zgromadzonych w kościele seminaryjno-akademickim w Opolu mężczyzn, bp Pierskała zachęcał, aby byli wdzięczni, kochali mocno i wiernie swoje żony, a także odkrywali na nowo jak są wspaniałe. Natomiast do kobiet zwrócił się z prośbą, żeby dbały o dobroć w codziennym życiu, wdzięk, mądrość i piękny wygląd. „Pielęgnujcie wzajemne relacje pełne uczucia i pokoju, bądźcie dla swoich mężów ciągle atrakcyjne. Wtedy serce męża będzie zadowolone i oblicze jego wesołe w każdym czasie” – dodał.

„Dzisiaj budujecie wspólnotę małżeńską i rodzinną razem z dziećmi, które są owocem waszej miłości” – mówił kaznodzieja. „Chcę podziękować obecnym tu z wami dzieciom za to, że was kochają i pomagają wam. Wy daliście im to, co najcenniejsze na ziemi – życie. Wy pomogliście im wzrastać i rozwijać się” – przyznał.

Opolski biskup pomocniczy przypomniał, że srebrni jubilaci budowali małżeński dom przez lata na mocnym fundamencie miłości, wierności i uczciwości małżeńskiej. „Przysięga małżeńska zawiera jeszcze jedno dopowiedzenie: »nie opuszczę cię aż do śmierci«. To znaczy chcę być z tobą w zdrowiu i chorobie, w dobrej i złej doli, aż do końca życia – przy jednym stole, w jednym domu – oto ślubowanie, w którym wytrwaliście” – podkreślił i pogratulował małżonkom wspaniałej uroczystości.Pliki cookie pomagają nam udostępniać nasze usługi. Korzystając z serwisu, zgadzasz się na użycie plików cookie.