Dziękczynienie, podsumowanie i wytyczenie dalszego planu działania było celem Epilogu Światowych Dni Młodzieży na Górze św. Anny. Młodych odwiedził koordynator generalny ŚDM – bp Damian Muskus.
Gościem specjalnym na Epilogu Światowych Dni Młodzieży był koordynator generalny tego wydarzenia – bp Damian Muskus, który dziękował młodym przede wszystkim za wspaniałą atmosferę, którą stworzyli. „To było wielkie święto wiary i radości” – podkreślił. „Nie pamiętam tak cudownego Krakowa, jakiego mogliśmy oglądać w ostatnie dni lipca. Tam zawsze jest dużo ludzi, ale to co się działo podczas Światowych Dni Młodzieży pozostawiło niezapomniane wrażenia w naszych sercach. Gdy młodzi wyjechali, to Kraków stał się miastem bardzo smutnym. To nic, że na ulicach wróciły tłumy turystów. To nie jest to samo miasto. Bardzo tęsknimy za tą atmosferą” – przyznał.
„Podczas ŚDM doświadczyliśmy euforii niezwykłych spotkań z młodymi z całego świata” – powiedział bp Rudolf Pierskała podczas Mszy św. „Przeżyliśmy coś, co wcześniej było niemożliwe – młodzi z kapłanami, rodzinami, władzami, służbami, organizacjami, instytucjami, ofiarodawcami, a nawet z obserwatorami i kibicami tych wydarzeń przeżyli niesamowite zjednoczenie” – stwierdził.
Jednocześnie kaznodzieja przestrzegał przed pychą sukcesu. „Te emocje, satysfakcja, wspaniałe doświadczenia mogą doprowadzić ten sukces krótkodystansowy do egzaltacji i wzajemnej adoracji. Musimy wiedzieć, że ten sukces to owoc łaski i Jezusowego działania. Myśmy tylko zrobili ten mały krok wiary. A sukces należy się Jezusowi! My jesteśmy sługami nieużytecznymi. Pamiętajmy o pokorze i wdzięczności” – prosił.
Bp Pierskała zachęcał również, aby doświadczenia po spotkaniu z papieżem Franciszkiem nieść dalej. „To jest misja!” – mówił. „Wy, drodzy młodzi, rozpalajcie na nowo charyzmat Światowych Dni Młodzieży. Niech nigdy nie zagaśnie i wzniesie was z modlitwą «dodaj wiary» na niezwykłe horyzonty entuzjazmu, radości, wiary i miłości do Jezusa” – apelował.
Bp Andrzej Czaja wyznaczył młodym, wolontariuszom, liderom i uczestnikom ŚDM ramowy program, aby nie zatracić cennych doświadczeń i wspomnień. Przede wszystkim opolski biskup zachęcał do powracania do słów Ojca Świętego, które powinny mocno zapaść w serce. „Orędzie papieża Franciszka musi być dobrze poznane, zgłębione, żeby nie ograniczało się tylko do skojarzenia z kanapą” – zaznaczył. Biskup zaproponował, aby wspólnie spędzać niedzielę i dzielić się przeczytanymi wcześniej fragmentami przemówień papieża w parafii lub innej wspólnocie.
Kolejnym zadaniem, jakie wyznaczył ordynariusz opolski, jest peregrynacja krzyża, który podarował młodym w czasie dnia wspólnoty na Górze św. Anny. Peregrynacja miałaby rozpocząć się od Nowego Roku i obejmować parafie, z których młodzież zaprosi krzyż i przygotuje odpowiednio to wydarzenie. Wraz z krucyfiksem peregrynowałaby też kopia ikony Matki Bożej Opolskiej.
Bp Czaja zawrócił też uwagę, że na Opolszczyźnie jest bardzo wielu samotnych i chorych, dlatego wezwał młodzież do kontynuacji wolontariatu i czynnego miłosierdzia. „Jesteśmy Nazaretem, a w Nazarecie się nie zostaje, ale wychodzi do innych, do potrzebujących” – podkreślił.
Inne wskazówki, które dał młodym biskup opolski, to skorzystanie z łaski dwóch jubileuszów, pokuty, dobrej spowiedzi, naprawiania relacji, uwielbiania Boga w sercu oraz akt przyjęcia Jezusa jako Pana i Króla, który będzie zwieńczeniem Nadzwyczajnego Roku Miłosierdzia.Pliki cookie pomagają nam udostępniać nasze usługi. Korzystając z serwisu, zgadzasz się na użycie plików cookie.