„Zdać egzaminy jest znacznie łatwiej niż zachować wiarę, chrześcijański styl życia studenckiego i wyniesione z domu rodzinnego zasady moralne” – powiedział bp Rudolf Pierskała podczas Mszy św. na rozpoczęcie nowego roku akademickiego dla duszpasterstwa Xaverianum i Resurrexit.
Kaznodzieja zachęcał, aby na początku roku akademickiego studenci obudzili wiarę w Jezusa i Jego moc. „To On kieruje naszym życiem i nic się nie dzieje bez woli wszechmogącego Boga. Nie wolno nam się zrażać ani skromnymi początkami, ani chwilowymi niepowodzeniami. Trzeba nawet czasem być gotowym na trud, ofiarę i samozaparcie. Czasami trzeba coś dla królestwa Bożego stracić, aby potem więcej zyskać. Przekonacie się sami podczas studiów, że zdać egzaminy jest znacznie łatwiej niż zachować wiarę, chrześcijański styl życia studenckiego i wyniesione z domu rodzinnego zasady moralne” – podkreślił.
Biskup przyznał również, że duszpasterstwo młodzieży akademickiej podobne jest do ziarnka gorczycy, które wsiewa się w ziemię. „Początkowo niewiele widać, a potem wydaje nam się, że przesadzamy drzewa w morze i góry przenosimy” – zaznaczył i podziękował za cały trud zaangażowania w Światowe Dni Młodzieży.
„My też jesteśmy sługami, którym polecono wykonać to, co powinniśmy wykonać” – mówił bp Pierskała. „Co ma wykonać student? – pytał. – Zdobywać wiedzę, dociekać prawdy, dbać o godność i dobre imię uczelni” – przypomniał.
Hierarcha zachęcił też, aby studenci nie wstydzili się wiary, lecz wzięli udział w trudach i przeciwnościach znoszonych dla Ewangelii. „Zdrowe zasady, które usłyszeliście w Kościele, zachowajcie jako wzorzec w wierze i miłości w Chrystusie Jezusie. Dobrego depozytu strzeżcie z pomocą Ducha Świętego, który w nas mieszka” – prosił bp Pierskała i jednocześnie podkreślił, że Bóg jest dawcą odwagi i mocy.
W Opolu istnieją dwa duszpasterstwa akademickie: „Xaverianum” przy kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, prowadzone przez jezuitów oraz „Resurrexit” przy kościele seminaryjno-akademickim, prowadzone przez księży diecezjalnych. Każde zrzesza po kilkudziesięciu studentów i absolwentów wyższych uczelni.Pliki cookie pomagają nam udostępniać nasze usługi. Korzystając z serwisu, zgadzasz się na użycie plików cookie.