„Trzeba wciąż zaczynać na nowo” – powiedział bp Jan Kopiec do przedstawicieli władz, pracowników i studentów uczelni opolskich w kościele seminaryjno-akademickim. „Na nowo przeżyć ten niezwykły zapał, który w nas powinien być” – zachęcał.
Gliwicki ordynariusz zaprosił ludzi nauki do refleksji nad swoją postawą w zgłębianiu na co dzień prawdy, chociażby tylko przez małe „p”, a także do odpowiedzi na pytanie, czy mają w sobie ciekawość i zachwyt nad możliwością dalszego rozwoju wiary oraz wchodzenia w bardzo wnikliwe, szczegółowe, zróżnicowane etapy swojego dojrzewania, które są dzisiaj niedoceniane.
„Liczy się przede wszystkim sprawność, prężność, przebojowość w dążeniu do celu” – stwierdził bp Kopiec. „Tymczasem trzeba niekiedy przystanąć i pomyśleć, że przecież za każdym razem zaczyna się od nowa. Nowy czas, nowy etap, nowe ćwiczenia, wykłady, nowi ludzie. Czy stać nas na to, żeby tym się zachwycić?” – pytał wykładowców oraz studentów.
Zdaniem kaznodziei, jesteśmy na tym świecie po to, żeby wzrastać i umacniać się w owej dojrzałości oraz „w każdym początku odkrywać ten czar, który nadaje blask naszemu życiu, że znowu zaczynać możemy od nowa, że się nie przyzwyczajamy, że nie kostniejemy, ale ciągle stać nas na coś nie tylko błyskotliwego, ale na coś, co nas ubogaci, da nowy impuls, nowe spojrzenie”.
Bp Jan Kopiec podkreślił, że uczelnie opolskie wraz ze wszystkimi uczelniami kraju zasługują na to, żeby „życzyć im ciągłego zachwycania się możliwościami zaczynania od nowa. Niech ten nowy rok będzie kolejnym etapem czegoś nowego dla nas wszystkich” – dodał.
Wraz z nowym rokiem akademickim, zmieniły się władze na Uniwersytecie Opolskim. Nowym rektorem uczelni został prof. dr hab. Marek Masnyk, a dziekanem wydziału teologicznego – ks. prof. dr hab. Radosław Chałupniak. Wyższe Międzydiecezjalne Seminarium Duchowne w Opolu ma również nowego rektora, którym został ks. dr hab. Andrzej Anderwald, prof. UO.Pliki cookie pomagają nam udostępniać nasze usługi. Korzystając z serwisu, zgadzasz się na użycie plików cookie.