„W tych dniach zmarli są dla nas taką bramą miłosierdzia, gdy odwiedzamy ich groby, zapalamy znicze, modlimy się za nich i ofiarujemy odpusty, a szczególnie, gdy uczestniczymy w Eucharystii za nich” – powiedział bp Rudolf Pierskała w opolskiej katedrze podczas Mszy św. za zmarłych.
Kaznodzieja przypomniał, że w Roku Miłosierdzia Kościół zaprasza nas do przechodzenia przez bramy miłosierdzia i odkrywania bogactwa zawartego w uczynkach miłosierdzia. „To szczególna brama miłosierdzia, bo tą bramą jest dla nas drugi człowiek” – stwierdził i odniósł się do jednego z uczynków miłosierdzia co do duszy, czyli modlitwy za zmarłych.
Biskup nawiązując do Księgi Apokalipsy, opisującej niebo jako wielki tłum zbawionych, który adoruje Boga zasiadającego na tronie i Baranka, czyli Chrystusa Króla, podkreślił, że zbawieni mają w ręku palmy i złote wieńce nagrody wiecznej. „Oni są dla nas świadkami, że naprawdę wielka jest nasza nagroda w domu Ojca niebieskiego” – dodał.
Podobnie, zdaniem hierarchy, św. Paweł Apostoł w liście do Tymoteusza porównał życie ludzkie do zawodów. „To nie są zwykłe zawody i zwyczajny bieg po coś. To są zawody o życie wieczne. W tych zawodach liczy się tylko miłość Boga i bliźniego. Nagrodą za tę miłość jest wieniec sprawiedliwości, który otrzymamy z rąk sprawiedliwego Sędziego. Tą nagrodą jest niebo – dom Ojca. Symbolem nagrody jest wieniec” – wyjaśnił.
Zdaniem kaznodziei, wieniec wykonany z gałązek świerkowych albo z mirtu, udekorowany różami, kładziemy na grobach bliskich jako „wyraz naszej wiary w nagrodę życia wiecznego dla naszych zmarłych oraz jako znak naszej wspólnoty z nimi, znak zwycięstwa Chrystusa nad śmiercią i wiary w nasze zmartwychwstanie”.
„Zapalamy na grobach zmarłych znicze – mówił bp Pierskała – bo wierzymy, że miłosierny Ojciec w niebie przyjmie ich do Siebie i pozwoli czerpać im ze źródła życia wiecznego. Położyliśmy na ich grobach kwiaty na znak naszej wdzięcznej pamięci o nich i wspólnoty z nimi. Położyliśmy wieńce na znak wieńca sprawiedliwości, który im nałoży Pan w królestwie niebieskim” – zakończył.
Bp Rudolf Pierskała modlił się za zmarłych biskupów związanych z diecezją opolską: bp. Franciszka Jopa, bp. Henryka Grzondziela, bp. Wacława Wyciska, bp. Antoniego Adamiuka oraz za zmarłych w tym roku kapłanów: ks. Emila Ojczyka – em. proboszcza w Otmuchowie, ks. Alfreda Ruksztę – em. proboszcza w Skoroszycach, ks. Kazimierza Krzywdzińskiego – em. proboszcza w Kopicach, ks. Jana Kęska – em. proboszcza w Burgrabicach, ks. Reinholda Gallusa – em. proboszcza w Zagwiździu oraz ks. Piotra Warzechę – misjonarza i proboszcza w parafii Pagouda w Togo.Pliki cookie pomagają nam udostępniać nasze usługi. Korzystając z serwisu, zgadzasz się na użycie plików cookie.