„Betlejemskie Światło Pokoju przypomina nam piękno życia według Ewangelii” – powiedział bp Paweł Stobrawa w opolskiej katedrze podczas przekazania światła przez harcerzy. „To światło jest potrzebne wszystkim i powinno dotrzeć do każdego człowieka, który w sercu niesie niepokój i do każdego miejsca, w którym brak pokoju” – dodał.
Opolski biskup pomocniczy podkreślił rolę światła w codzienny życiu, zwłaszcza po zmroku. „Jest jednak rzeczywistość, którego nie rozświetlą nawet najpotężniejsze jupitery. Jest to świat naszych myśli, nieraz bardzo czarnych, przerażających i świat naszego serca. I ten mrok oraz towarzyszące nam niepokoje może rozjaśnić tylko Jezus Chrystus, który jest Światłością świata. Dobra Nowina, którą przyniósł Jezus, rzeczywiście rozświetliła blaskiem swego światła mroki oczekujących na przyjście Zbawiciela” – zaznaczył.
„Drodzy harcerze – mówił biskup – wiem, że wam bardzo zależy, aby swoją postawą i przykładem pięknego życia być rzeczywiście światłem, świecić dobrym przykładem i taką postawą innym pomagać w pięknym szlachetnym życiu. Czyńcie to niosąc światło betlejemskie, ale też na co dzień” – zachęcał.
Związek Harcerstwa Polskiego przejął Betlejemskie Światło Pokoju od słowackich skautów w kościele św. Józefa w Svicie pod Popradem. Następnie harcerze przekazują światło do kościołów, urzędów, szkół, instytucji, szpitali, osób chorych i samotnych, aby znalazło się na wigilijnych stołach wszystkich tych, którzy pragną je przyjąć je do swoich domów.
Betlejemskie Światło Pokoju jest przekazywane przez Związek Harcerstwa Polskiego od 1991 r. Polska jest jednym z ogniw betlejemskiej sztafety. Harcerki i harcerze przekazują światło na wschód do Rosji, Litwy, Ukrainy i Białorusi, na zachód do Niemiec, a także na północ aż do Danii.

 Pliki cookie pomagają nam udostępniać nasze usługi. Korzystając z serwisu, zgadzasz się na użycie plików cookie.