„Przyjmujecie święcenia diakonatu w roku duszpasterskim, któremu towarzyszy zawołanie «Idźcie i głoście»” – powiedział bp Paweł Stobrawa do dziesięciu diakonów podczas święceń w kościele seminaryjno-akademickim w Opolu. „To zaproszenie skierowane jest do wszystkich ochrzczonych, ale wy staniecie się głosicielami Ewangelii” – zaznaczył.
„Jesteście powołani – mówił bp Stobrawa – jak owych siedemdziesięciu dwóch, aby przygotować Jezusowi niejako miejsce w ludzkich sercach. A dzieło to Jezus sam dopełni swoją łaską i mocą. Wypełnienie tego zadania będzie możliwe tylko przez czyste, ubogie i pełne pokoju serca ludzi, którzy potrafią zostawić wszystko i swoje życie oddać bez reszty Bogu i ludziom” – podkreślił.
Opolski biskup pomocniczy przypomniał, że diakon to sługa słowa i ludzi. „Diakonat to służba, pochylanie się nad człowiekiem. Pamiętajcie, byście potrafili służyć, bo to będzie znak waszej bliskości z Bogiem. Pamiętajcie, byście nigdy nie ulegli pokusie bycia panami słowa. Każdego dnia uczcie się być sługami słowa, ludzi i Chrystusa, który was wybrał” – prosił.
Kaznodzieja zachęcał też, aby jako diakoni byli otwarci na działanie Bożego Ducha nie tylko w głoszeniu słowa Bożego, ale we współpracy z darami Ducha Świętego w codziennym życiu. „Niech Boża łaska pomoże wam tak postępować, by ludzie poznali, że we własnym życiu doświadczyliście królestwa Bożego, które chcecie innym głosić z całą gorliwością” – dodał.
„Wasza posługa i życie diakona będą skuteczne, przyniosą owoce, jeżeli będą przepełnione modlitwą i jednoznaczną postawą w świadczeniu o Chrystusie” – stwierdził bp Stobrawa. „Wtedy miłość, która rozpaliła wasze serca w dniu odkrycia waszego powołania – w święceniach diakonatu stanie się jeszcze silniejsza i jeszcze bardziej dojrzała” – zaznaczył.
„Od 518 dni nosimy strój duchowny, ale dopiero dziś tak naprawdę staliśmy się osobami duchownymi. I mamy nadzieję, że teraz jak najlepiej na zewnątrz będziemy pokazywać to, co jest w nas” – powiedział nowo wyświęcony diakon Paweł Knop na zakończenie uroczystości święceń.
Bp Paweł Stobrawa udzielił święceń diakonatu dziesięciu alumnom Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Opolu.Pliki cookie pomagają nam udostępniać nasze usługi. Korzystając z serwisu, zgadzasz się na użycie plików cookie.