„O, szczęśliwe to miasto, w którym co dnia niejeden raz w tak wielu świątyniach dokonują się wielkie dzieła Boże!” – powiedział bp Andrzej Czaja w katedrze opolskiej w uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Na zakończenie procesji ulicami miasta ordynariusz prosił o miłość, pokój i zgodę w społeczeństwie.
W tym roku Opole obchodzi jubileusz 800-lecia lokacji miasta. Opolski biskup podkreślił, że przez tyle wieków Bóg jest stale obecny zarówno w tym mieście, w domach, mieszkaniach, rodzinach, jak i sercach. „Jeśli tylko te serca tego zapragną, a domy się otwierają na Jego przychodzenie. Jeśli my Boga nie lekceważymy, to możemy się cieszyć i przeżywać Jego obecność, bliskość i miłość” – zapewnił.
Hierarcha wyjaśnił, że Boża obecność w Najświętszym Sakramencie jest prawdziwa, rzeczywista i substancjalna. „Ta uroczystość Bożego Ciała zachęca do tego, aby się tą prawdą bardziej przejąć i nią żyć na co dzień” – zaznaczył i zaprosił do częstszej adoracji Jezusa w Najświętszym Sakramencie, przedstawiania Mu swoich spraw i uwielbienia.
„Najpiękniej się wspiera drugiego człowieka i okazuje miłość bliźniego, gdy się dzieli Jezusem i Jezusa mu przynosi” – stwierdził bp Czaja. „W codzienności, w życiu rodzinnym, zawodowym i społecznym mówmy o Jezusie. Przyprowadzajmy do Jezusa tych, którzy Go nie widzą, bo ich wiara osłabła lub światło wiary zgasło” – prosił.
Na zakończenie procesji eucharystycznej, ordynariusz przypomniał istotę uroczystości Bożego Ciała. „Bóg z miłości do nas stał się Człowiekiem i ma odtąd ciało – Boże Ciało. To ciało jest chwalebne, uwielbione w niezgłębionej tajemnicy wewnętrznego życia Boga – ciało Zmartwychwstałego Pana. A zarazem jest to ciało eucharystyczne, które uczciliśmy w procesji i przyjmujemy do serc, aby owocowało w nas, naszych rodzinach, w całym naszym społeczeństwie” – wyjaśnił.
Ponadto, dodał biskup, że Bóg ma też ciało eklezjalne – mistyczne ciało, którym jest Kościół i które my stanowimy. „Od dnia chrztu świętego mamy w sobie życie Boże i jesteśmy wszczepieni w Chrystusa. To bardzo zobowiązuje! To wielkie zadanie, by żyć w zgodzie, jedności, pokoju, aby miłość Chrystusa była w nas i by On mógł w nas żyć” – przyznał.
„Nie rozrywajmy – mówił bp Czaja – mistycznego ciała Chrystusa przez swoje zbytnie ludzkie zapatrywania, brak zdolności czy chęci do bratania, pojednania i przebaczenia sobie. Nawet jeśli mamy różne zdanie, to niech ta różnica zdań nigdy nie prowadzi do ran, deptania wzajemnie godności i do krzywdy. Miłość Chrystusa niech nas do tego przynagla” – apelował.Pliki cookie pomagają nam udostępniać nasze usługi. Korzystając z serwisu, zgadzasz się na użycie plików cookie.