„Opole potrzebuje modlitwy i pokuty, nawrócenia i wiary w Ewangelię” – powiedział bp Rudolf Pierskała na rozpoczęcie Modlitewnych Dni Maryjnych w katedrze opolskiej poprzedzających uroczystości odpustowe i zawierzenie miasta Opola Matce Bożej. W tym roku miasto obchodzi jubileusz 800-lecia lokacji.
Opolski biskup pomocniczy przypomniał, że katedra to szczególny dom Boży, który jednoczy Opole od wieków i Maryja jest tu obecna w cudownym wizerunku od ponad 300 lat. „To Ona prowadzi nas do Jezusa, daje poczucie bezpieczeństwa i domowości” – podkreślił.
Zdaniem hierarchy, w świętowaniu jubileuszu 800-lecia lokacji miasta nie może zabraknąć odwołania się do Matki Bożej i dziedzictwa chrześcijańskiego od wieków pielęgnowanego i przekazywanego z pokolenia na pokolenie. „A zarazem nie może też zabraknąć podjęcia odnowy chrześcijańskiej. Matka zawsze troszczy się o rozwój dzieci” – zaznaczył.
„Módlmy się w tych dniach – zachęcił bp Pierskała – aby wyprosić błogosławieństwo Boże dla miasta Opola. Jeśli będziemy się uciekać z wiarą do naszej Patronki i wzywać Jej pomocy, to Ona nas nie opuści” – zapewnił.
Nawiązując do setnej rocznych objawień w Fatimie, sufragan wskazał, że Opole potrzebuje modlitwy i pokuty, nawrócenia i wiary w Ewangelię. Modlitewne Dni Maryjne to czas łaski spotkania z Jezusem i Matką Bożą. Jest to też okazja do zastanowienia się nad naszym wzajemnym odwiedzaniem się w rodzinie. „Może dawno nie byliście u waszych sąsiadów, choć mieszkacie obok siebie od tylu lat i pozdrawiacie się codziennie?” – pytał biskup.
„To jest szansa – mówił kaznodzieja – aby podjąć peregrynację do Jezusa obecnego w drugim człowieku, w sąsiedzie, osobie chorej, w podeszłym wieku, samotnej, opuszczonej lub tej bliskiej. Niech Dni Maryjne wyzwolą w nas ducha wzajemnego współczucia, empatii, pomocy, zrozumienia i zwyczajnego zainteresowania się tym, który jest obok mnie. To będzie duch nowej ewangelizacji!” – podkreślił bp Pierskała.Pliki cookie pomagają nam udostępniać nasze usługi. Korzystając z serwisu, zgadzasz się na użycie plików cookie.