„Tu na Górze św. Anny wszyscy jesteśmy w jednym klubie – Bożej rodzinie ludzi ochrzczonych, którzy słuchają Bożego słowa i budują Kościół – wspólnotę przy eucharystycznym stole” – powiedział abp Wiktor Skworc do motocyklistów 6 sierpnia. Pielgrzymka Motocyklistów na Górze św. Anny odbyła się po raz piętnasty.
Nawiązując do święta Przemieniania Pańskiego kaznodzieja zachęcił, aby odchodzić z tej góry z postanowieniem słuchania Jezusa, aby razem z Nim zmieniać świat w duchową przestrzeń królestwa Bożego, pełnego sprawiedliwości, miłości, pokoju i prawdy. „Dzięki Jezusowi wiemy, że pierwszym i najważniejszym przykazaniem jest «Będziesz miłował». To jest nasz obowiązek i chrześcijańskie zadanie” – zaznaczył.
Metropolita Górnośląski podziękował motocyklistom za wyraz miłości, jaki jest dar krwi. „Polscy motocykliści, chyba jedyni na świecie, dzięki akcji «Motoserce», organizowanej w miastach całego kraju, oddają rekordowe ilości krwi. W latach 2009-2016 oddaliście 25 tys. litrów krwi. Bóg zapłać za ten gest miłości bliźniego” – dodał.
Abp Skworc zaapelował również o opanowanie i wzajemny szacunek dla wszystkich użytkowników dróg, aby przeciwdziałać wypadkom, których przyczyny są różne, ale najczęściej wynikają z egoizmu, pośpiechu i nerwowości. „Jako motocykliści macie swoje zasady – etos. Macie szansę propagować życzliwość, uśmiech i inne pozytywne zachowania na drodze. Macie szansę udowodnić, że choć moc w silnikach, to korzystacie z nich z roztropnością, zgodnie z obowiązującymi przepisami i znakami drogowymi, które są jak przykazania rozstawione na trasie przejazdu” – podkreślił.
„Do katalogu znaków uzupełniających może trzeba by jeszcze zaliczyć pierwszeństwo dla rodziny i nakaz trzeźwości” – uzupełnił hierarcha, a także przypomniał, że rok 2017 uchwałą sejmu z 9 marca jest Rokiem Troski o Trzeźwość Narodu. „Apelujemy o ustawowy zakaz reklamy alkoholu, której jest szacunkowo 2 tys. godzin w ciągu roku. Apelujemy do samorządów o rewizję wszystkich koncesji na sprzedaż alkoholu, który czasem bywa łatwiej dostępny niż chleb. Niestety na przeszkodzie radykalnych rozwiązań ku trzeźwości stoją wpływy do budżetu płynące ze sprzedaży” – ubolewał.
Na zakończenie pielgrzymki motocyklistów z Polski, Niemiec, Austrii i Czech, abp Wiktor Skworc powiedział, że na Górze św. Anny spotkali Jezusa przemienionego, a On ma moc przemienić Swoją łaską i miłością każdego człowieka. „Każda Msza św. jest spotkaniem na górze Tabor, jest godziną przemiany, a także naszego przemieniania. Mamy stać się jak św. Paweł – naocznymi świadkami Bożej wielkości. Tacy świadkowie potrzebni są wszędzie, w każdym środowisku i miejscu. Idźcie i głoście wszędzie tam, gdzie żyjecie, pracujecie, gdzie was zawiozą wasze piękne błyszczące maszyny” – prosił.
Tradycyjnie podczas przeistoczenia rozległo się wycie klaksonów motocykli stojących w Grodzie Lurdzkiej. Entuzjaści jazdy motorem poprzez zakup okolicznościowych znaczków i koszulek, wsparli dzieło odnowy katedry opolskiej, a także wrocławską fundację „Tobiaszki”, stowarzyszenie „Ognik” oraz dzieci z Aleppo.Pliki cookie pomagają nam udostępniać nasze usługi. Korzystając z serwisu, zgadzasz się na użycie plików cookie.