„Jest takie niebezpieczeństwo, że można zmarnować zwycięstwo Chrystusa” – powiedział bp Andrzej Czaja do pielgrzymów 16 sierpnia w Strzelcach Opolskich. 41. Opolska Piesza Pielgrzymka Opolska na Jasną Górę dotarła 19 sierpnia.
Opolski biskup, nawiązując do niesionego przez pielgrzymów krzyża podarowanego młodym podczas Światowych Dni Młodzieży i figury Matki Bożej Fatimskiej, przypomniał, że Maryja nie przyszła nas straszyć piekłem, ale przestrzec. „Jest takie niebezpieczeństwo, że można zmarnować zwycięstwo Chrystusa. Maryja przychodzi nas zmobilizować, abyśmy nie zmarnowali tego czasu, w którym żyjemy tu na ziemi” – wyjaśnił.
Kaznodzieja zachęcił też do rachunku sumienia z zobowiązań wynikających z przyjęcia Jezusa jako Pana i Króla. „Czas już wielki zapytać się, co ja przez te miesiące zrobiłem, aby Chrystus w moim życiu bardziej królował, aby więcej miał miejsca, aby panował? Istnieje bowiem niebezpieczeństwo zmarnowania Jego zwycięstwa i zbawienia” – zaznaczył.
Zdaniem hierarchy, Maryja dzieciom fatimskim przekazała konkretny program odnowy i przyjęcia Jezusa za Króla i Pana, czyli wezwanie do pokuty, do nabożeństwa wynagradzającego za grzechy świata i nasze i do modlitwy – zwłaszcza różańcowej.
„Bez pokuty – mówił bp Czaja – czyli rugowania z naszego życia tego, co nas od Boga oddziela, nie da się przyjąć tego, co nam Bóg oferuje. Dlatego musimy podjąć wielki wysiłek usunięcia nieuporządkowanych pragnień, pożądań, nade wszystko grzechu. Zło trzeba nazwać po imieniu i przed Bogiem szczerze, ze skruchą, żalem wyznawać. Wielkim zagrożeniem dla królowania Chrystusa w świecie i naszego przyjęcia Chrystusa jest lekceważenie i niejednokrotnie trwanie w grzechu. Wtedy Jezus nie może działać i nas uświęcać” – podkreślił.
Ordynariusz przestrzegał również przed troską tylko i wyłącznie o swoje zbawienie. „Nie możemy zapominać o tym, że jeśli byśmy chcieli ratować tylko swoją duszę, to jej nie uratujemy. Kierowanie się zasadą, żeby uratować swoją duszę, to nie jest Ewangelia. Trzeba iść i głosić jak Maryja, która po zwiastowaniu poszła do Elżbiety i zaniosła jej Jezusa i Dobrą Nowinę. Musimy myśleć także o zbawieniu innych, poczynając od własnego domu. Papież Franciszek mówił, aby zejść z kanapy, ubrać wyczynowe buty i piąć się na wyżyny człowieczeństwa, aby świadectwem pięknego życia pociągać ku Jezusowi. Nie możemy być w letargu, jakby uśpieni i obojętni na innych” – apelował.
Biskup zachęcał również do praktykowania modlitwy różańcowej, która jest wspaniałym narzędziem budzenia w nas świadomości bycia bogato obdarowanym przez Boga. „Bez tego nie ma uwielbiania Boga za wielkie rzeczy, które uczynił w naszym życiu. Najlepiej zobaczyć te łaski, odmawiając różaniec, ale w formie modlitwy kontemplacyjnej” – dodał i przypomniał jak papież Jan Paweł II pogrążony był w modlitwie, jakby z Maryją chodził po ścieżkach życia Jezusowego.
Tegorocznej 41. Pieszej Pielgrzymce Opolskiej na Jasną Górę towarzyszyło hasło „Z Maryją idziemy głosić Ewangelię Miłosierdzia”. Tematyka pielgrzymki jest połączeniem myśli przewodniej programu duszpasterskiego Kościoła w Polsce na rok 2017 „Idźcie i głoście” z rokiem św. Brata Alberta Chmielowskiego, który szczególnie wrażliwy był na potrzebujących i biednych, a także z 100. rocznicą objawień Matki Najświętszej w Fatimie. Pielgrzymi dziękują również za 300 lat koronacji cudownego obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej.

Szczegółowe informacje oraz relacje i zdjęcia można znaleźć na stronie internetowej: www.pielgrzymka-opolska.plPliki cookie pomagają nam udostępniać nasze usługi. Korzystając z serwisu, zgadzasz się na użycie plików cookie.