„Błagajcie, by Europa przestała się dechrystianizować!” – powiedział abp Alfons Nossol do pielgrzymów 15 sierpnia na Górze św. Anny. 41. Opolska Piesza Pielgrzymka Opolska na Jasną Górę dotarła 19 sierpnia.
Emerytowany ordynariusz diecezji opolskiej nawiązując do uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, stwierdził, że „nikt spośród całej ludzkości nie był nigdy z Bogiem tak ściśle zjednoczony jak właśnie Ona. I nikt nie dał nigdy światu Boga konkretniej jak Ona”.
Kaznodzieja ubolewał na rosnącą nienawiść w relacjach społecznych. „Matka Najświętsza Królowa Pokoju – to Pani bratniej miłości i siostrzanego zbliżania się do siebie. Właśnie miłością tak wiele może. Dlatego zanieście do Czarnej Madonny wasze serca i dusze przepełnione błaganiami o więcej miłości, szacunku i zrozumienia także dla ludzi inaczej myślących. Błagajcie, by Europa przestała się dechrystianizować!” – apelował.
„W dzisiejszym chrześcijaństwie i Europie przyszłości nie można polegać tylko na samym fakcie wiary, ale chrześcijaństwo autentyczne niesione wiarą musi przechodzić w miłość. Tylko w ten sposób zbliżamy się na ziemi do Boga” – podkreślił abp Nossol.
Hierarcha poruszony był widokiem pielgrzymujących rodzin z małymi dziećmi. „Jak mogłaby Wniebowzięta Pani i Chrystusowa Matka nie wstawić się za wami i tymi maluchami, waszymi rodzinami i za nami wszystkimi. Obiecuję być cały czas modlitewnie z wami. Wy błagajcie, aby chrześcijanie się otrząsnęli, obudzili, bo dziś trzeba być świadkiem. Samo mówienie i pokazywanie nie wystarczy” – zaznaczył.
Zdaniem arcybiskupa, to właśnie piesza pielgrzymka jest żywym i konkretnym świadectwem. „Mamy prawo temu świadectwu zaufać. Wiemy i błagamy Matkę naszą i Matkę Pokoju, by w naszych rodzinach, miastach, wioskach i gminach, w całej ojczyźnie, na naszej uroczej ziemi śląskiej, tej krainie serca myślącego i rozumu kochającego, żeby zawitała prawdziwa autentyczna miłość, która wybacza, zrozumie i wskazuje kierunek jeszcze lepszego uczłowieczania się” – prosił.
Tegorocznej 41. Pieszej Pielgrzymce Opolskiej na Jasną Górę towarzyszyło hasło „Z Maryją idziemy głosić Ewangelię Miłosierdzia”. Tematyka tegorocznej pielgrzymki jest połączeniem myśli przewodniej programu duszpasterskiego Kościoła w Polsce na rok 2017 „Idźcie i głoście” z rokiem św. Brata Alberta Chmielowskiego, który szczególnie wrażliwy był na potrzebujących i biednych, a także z 100. rocznicą objawień Matki Najświętszej w Fatimie. Pielgrzymi dziękują również za 300 lat koronacji cudownego obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej.
Szczegółowe informacje oraz relacje i zdjęcia można znaleźć na stronie internetowej: www.pielgrzymka-opolska.plPliki cookie pomagają nam udostępniać nasze usługi. Korzystając z serwisu, zgadzasz się na użycie plików cookie.