„Nie bój się – tylko wierz!” – powiedział bp Andrzej Czaja do młodych podczas homilii w krypcie kościoła pw. św. Piotra i Pawła w Opolu. Ordynariusz poświęcił także Diecezjalne Centrum Duszpasterstwa Młodzieży, które przed remontem pełniło rolę siedziby diecezjalnego biura ŚDM.
Podczas Światowych Dni Młodzieży na Górze św. Anny opolski biskup młodym dał zadanie, aby głosili śmierć Pana Jezusa, Jego miłość i miłosierdzie aż przyjdzie powtórnie na Ziemię. „To jest zadanie, którego nie wykonany przez samo tylko spotykanie się między sobą. Moglibyśmy piękne gniazdka wić, w których się będziemy dobrze czuć, a jak nie będzie serca otwartego dla Jezusa i więzi z Nim, to jeszcze nie będzie Kościół i duszpasterstwo. To będą tylko pozory tej rzeczywistości, do której nas Pan wezwał” – przestrzegał.
„Mam wrażenie – mówił kaznodzieja – że jest dzisiaj tyle lęku w was młodych ludziach. To jednak jest trochę zwiastun, że wiara jest w kryzysie. Nie bój się – tylko wierz! Ponad miarę Jezus jest w stanie dać i uczynić, ale trzeba wierzyć. Dlatego musimy się ciągle modlić o wiarę, ale i nad nią pracować” – zachęcił.
Hierarcha przypomniał, że aby wiara mogła się dobrze rozwijać, potrzeba i duchowości i pobożności. „Duchowość, to życie według Ducha Świętego i otwarcia na Niego. Pobożność to nie dewocja, sprowadzająca się tylko do zewnętrznej postawy. Pobożność to nie jest pielęgnowanie własnego dobrego samopoczucia, ale spotkanie z Panem. Prawdziwa pobożność to życie po Bożemu we wszelkich wymiarach życia” – wyjaśnił.
Diecezjalny duszpasterz młodzieży ks. Łukasz Knieć przyznał, że po remoncie siedziba jest o wiele bardziej przyjazna młodym ludziom i mówiąca językiem młodych poprzez różne napisy i hasła. „Chcemy, aby młodzież czuła się tu jak u siebie. Zależy nam na pięknie, bo to piękno opowiada o całym Kościele” – podkreślił.