„W małżeństwie ukryta jest niesamowita siła. To środowisko życia i wychowania, miłości po prostu, ma niesamowitą moc przetrwania” – powiedział o. Ksawery Knotz OFMCap. podczas „Duchowej sofy” w Duszpasterstwie Akademickim Xaverianum w Opolu.
Duszpasterz przypomniał, że dopóki Kościół w pierwszych wiekach chrześcijaństwa głosił Ewangelię poszczególnym osobom, to gminy były bardzo małe. „Generalnie trudno kogoś nawrócić i zachęcić do wspólnoty. W świecie pogańskim to było jeszcze trudniejsze niż teraz. Dopiero, gdy pojawiało się drugie i trzecie pokolenie chrześcijan, zjawiły się małżeństwa i ich dzieci były wychowane w wierze, nastąpił znaczny rozrost Kościoła i przyspieszenie ewangelizacji” – zaznaczył.
Kapucyn przyznał też, że dzieci to nadzieja na przyszłość. „Gdyby człowiek nie wierzył w przyszłość, że będzie lepiej, że uda się rozwiązać wszystkie problemy, to by się dzieci nie rodziły. Z małżeństwem i dziećmi związana jest olbrzymia nadzieja na przyszłość, że jeśli zło będzie nas dosięgało, to zostanie przezwyciężone przez miłość i życie, które ta miłość daje” – dodał.
Zdaniem o. Knotza, nie ma lepszej wspólnoty tak naturalnej, bogatej w relacje, różne doświadczenia, tak autentycznej w swoim życiu jak wspólnota małżeńska. „W relacjach zawodowych jakoś potrafimy funkcjonować, bo one są bardzo wąskie w sensie zakresu, w jakim się spotykamy z tą drugą osobą. Natomiast małżeństwo jest tak bogatą wspólnotą, że tutaj jesteście cały czas ze sobą. Ten dynamizm relacji mężczyzna i kobieta pomaga być ze sobą, tęsknić za sobą i wracać do siebie. W tych wszystkich impulsach, także seksualnych jest głęboko zakodowane pragnienie jedności, pojednania się, bycia razem, wierności” – wymienił.
Duchowny podkreślił również, że każde małżeństwo, niekoniecznie sakramentalne, ale także naturalne, jest otwarte na Pana Boga. Przy czym zdefiniował, że małżeństwo rozumie nie jako każdy związek ludzi, którzy ze sobą zamieszali, żyją ze sobą na próbę, tylko związek z założenia na zawsze, na całe życie, otwarty na dzieci. „Wszystkie takie małżeństwa przez sam fakt trwania w małżeństwie, wypełniają wolę Bożą i są posłuszne Panu Bogu. To oznacza też, że za każdym małżeństwem stoi Pan Bóg. Małżeństwo jest pomysłem Pana Boga dla ludzi i ich życia. To pojęcie małżeństwo naturalne może wiele wyjaśnić, bo coraz częściej można się z takimi związkami niesakramentalnymi spotykać, ale to nie znaczy, że nie wypełniają woli Pana Boga, która się przez małżeństwo objawia też ludziom niewierzącym” – wyjaśnił.
O. Ksawery Knotz stwierdził także, że istnieją trzy poziomy sakramentalności małżeństwa. Pierwszy to małżeństwo naturalne, które istnieje od początku i dotyczy wszystkich ludzi, także niewierzących. Jeśli małżeństwo naturalne zaczyna wprowadzać chrześcijaństwo w swoje życie, zaczyna się nawracać, to wchodzi na drugi poziom sakramentalności małżeństwa. Natomiast trzeci poziom objawia się wtedy, kiedy małżonkowie odkrywają szczególne działanie Chrystusa na mocy sakramentu małżeństwa w więzi małżeńskiej, ponieważ przez współmałżonka także działa i przemawia Bóg.
Ojciec dr Ksawery Knotz OFMCap jest duszpasterzem małżeństw i redaktorem portalu dla małżonków Szansa Spotkania. To także autor książek: „Seks jest boski, czyli erotyka katolika”, „Seks, jakiego nie znacie”, „Akt małżeński”, „Zaślubiny w Bogu mężczyzny i kobiety”.