„Kto nie ma świadomości swoich korzeni, wartości, z których wyrósł, nie może być darem dla innych” – powiedział o. prof. Andrzej Sebastian Jasiński OFM w kościele oo. franciszkanów pw. Świętej Trójcy w Opolu. W tym roku przypada 80. rocznica ogłoszenia prawd Polaków spod znaku Rodła.
Zdaniem kaznodziei, prawdy Polaków zapisane 6 marca 1938 roku w Berlinie mają swoje korzenie w Ewangelii. „Tożsamość Polaka to właśnie duma bycia kimś, kto ma godność osoby zakorzenionej w konkretnym społeczeństwie i odpowiada temu, co Jezus głosił i kim był – Galilejczykiem” – stwierdził.
Profesor przyznał, że wszystkie prawdy Rodłaków odnoszą się do Ewangelii, bowiem Jezus czerpał z tradycji przodków, uczył braterstwa i służby bliźniemu. „Jezus uczynił ze służby sposób królowania. Nasze panowanie dzieci Bożych realizuje się właśnie poprzez służbę. Gdy Jezus z gorliwością pałał o królestwo niebieskie, to czyż to nie jest owoc ostatniej prawdy, by zawsze mówić o matce dobrze, nigdy źle?” – dodał.
Franciszkanin podkreślił również, że nasi przodkowie byli zakorzenieni w Ewangelii i Jezusie Chrystusie, dlatego potrafili sformułować prawdy, które są chwałą i mają wartość na zawsze. „To, co wyrasta z Ewangelii i Jezusa Chrystusa ma znamię nieśmiertelności” – zaznaczył.
Według o. prof. Jasińskiego, inspirując się Ewangelią i prawdami Rodłaków sprzed 80 lat, można uczyć się zdrowego patriotyzmu na wzór Jezusa. „Jezus był świadomy, że jest Galilejczykiem i że co do ciała przynależy do narodu Izraela. Ukształtował apostołów, aby nie byli zamknięci, zalęknieni, nie kierowali się egoizmem, nie byli szaleńczo zamknięci w nacjonalizmie, ale by byli otwarci na wszystkich, mieli odwagę bycia dla innych, nie tracąc nic ze swojej tożsamości” – przypomniał.
Pierwszą szkołą, w której realizuje się patriotyzm i miłość ojczyzny jest rodzina. „To właśnie w rodzinie dokonują się zasadnicze odkrycia przyczyn, to budowanie osobowości chrześcijańskiej, katolickiej, patriotycznej i otwartej na inność. Nie boimy się inności, języków, kultur, ale zawsze mamy perłę, wartość, którą otrzymaliśmy i którą możemy innym w wolności zaoferować. Tak jak dawali apostołowie. A oni dawali największą perłę, jaką jest poznanie Jezusa” – podkreślił o. Jasiński.
Ponadto, franciszkanin zachęcił do życzliwości, która sprawia, że nie zamykamy się w egoizmie, ale możemy być w pełni empatyczni. „Empatia zaczyna się właśnie w doświadczeniu rodzinnym, kiedy czujemy się bezpieczni i uczymy stwarzać bezpieczne środowisko dla innych. To w rodzinie odkrywamy powołanie do służby w społeczeństwie. Człowiek bez powołania zamiera” – przyznał.
Na zakończenie kaznodzieja dowartościował piękną tradycję harcerską, która uczy służby Bogu i ojczyźnie. „To jest dziedzictwo, które otrzymaliśmy. To jest dziedzictwo tych przodków, którzy nie wahali się wyznać prawdy o sobie, a ta prawda rodzi życie” – zaznaczył.
Rok 2018 jest rokiem Prawd Polaków spod Znaku Rodła ustanowiony uchwałą Senatu Rzeczpospolitej Polskiej z 7 grudnia 2017 roku. Prawdy Polaków spod Znaku Rodła proklamowane zostały na Kongresie Polaków w Berlinie 1938 roku w największej sali widowiskowej Theater des Volkes jako katechizm narodowy. „Mały dekalog” polskości to pięć prawd: jesteśmy Polakami, wiara ojców naszych jest wiarą naszych dzieci, Polak Polakowi bratem, co dzień Polak narodowi służy, Polska Matką naszą – nie wolno mówić o Matce źle.
Rodło to znak przedstawiający bieg rzeki Wisły wraz z zaznaczonym Krakowem, używany przez Związek Polaków w Niemczech od 3 grudnia 1932 roku.Pliki cookie pomagają nam udostępniać nasze usługi. Korzystając z serwisu, zgadzasz się na użycie plików cookie.