Drodzy Diecezjalnie!
Zbliżający się dzień rozpoczęcia 37. Pieszej Pielgrzymki Opolskiej skłania mnie do skierowania słowa pasterskiej zachęty do pięknego i gorliwego jej przeżywania. Kieruję je zarówno do tych, którzy od lat znają smak pielgrzymiej drogi w upale czy w deszczu, jak i tych, którzy – kierowani duchową potrzebą lub ważną intencją – myślą o podjęciu w tym roku trudu pielgrzymowania po raz pierwszy. Gorąco Was do tego zachęcam. Dziękując za okazywane dotąd dobro, kieruję serdeczną prośbę o wielkoduszność i wsparcie do tych, którzy pielgrzymom użyczają miejsca na nocleg czy odpoczynek i pokrzepiają ich na dalszą drogę.
W tym roku Pielgrzymka wyruszy ku Jasnej Górze z Opola 19 sierpnia, a odpowiednio wcześniej lub później z innych rejonów naszej diecezji. W Roku Wiary będzie stanowić szczególną okazję do przeżycia rekolekcji w drodze oraz pogłębienia doświadczenia Kościoła, także w jego diecezjalnym wymiarze, co jest możliwe m.in. dzięki nawiedzeniu po drodze naszych diecezjalnych sanktuariów w Kamieniu Śląskim i na Górze Świętej Anny.
Tych, którzy mimo szczerych chęci nie mogą pójść na pielgrzymkę, zapraszam do pielgrzymowania duchowego. Niech wyraża się ono modlitewną łącznością z pielgrzymami w dniach ich wędrówki poprzez – o ile to możliwe – obecność na Mszy św. i odmówiony Różaniec oraz przez podejmowanie dobrowolnych umartwień w łączności z trudem pielgrzymim. 
Zachęcam też wiernych do towarzyszenia pielgrzymom przez codzienne audycje radiowe i bezpośrednie przekazy z drogi pielgrzymiej realizowane przez Radio Plus Opole oraz do śledzenia serwisu internetowego Pielgrzymki przygotowanego przez opolską redakcję Gościa Niedzielnego. Do parafii zostaną dostarczone formacyjne materiały pielgrzymkowe, o których wykorzystanie podczas codziennych liturgii proszę Drogich Duszpasterzy.
Oczekuję na radosne spotkanie w sobotę 24 sierpnia z licznie przybyłymi na Jasną Górę pielgrzymami z diecezji opolskiej. Podczas Mszy św. koncelebrowanej o godz. 11.00 na szczycie jasnogórskim wspólnie zakończymy Pielgrzymkę i będziemy prosić o błogosławione jej owoce w życiu naszych rodzin i całego Kościoła.
Na trudy i radości pielgrzymowania z serca Wam błogosławię. 
Do zobaczenia na pielgrzymim szlaku!
† Andrzej Czaja
Biskup Opolski
Opole, dnia 2 sierpnia 2013 r.
 
-----------------------------------
Niniejszy komunikat należy odczytać podczas ogłoszeń na Mszach św. w niedzielę 4 sierpnia 2013 r.
Załączniki:
Pobierz plik (Zaproszenie_Pielgrzymka_2013.pdf)Zaproszenie_Pielgrzymka_2013.pdf[ ]187 kBPliki cookie pomagają nam udostępniać nasze usługi. Korzystając z serwisu, zgadzasz się na użycie plików cookie.