Komunikat Biskupa Opolskiego
dotyczący powołania Kapituły Odnowy Katedry Opolskiej
 

Drodzy Diecezjanie!

Od wielu lat parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Opolu podejmuje liczne prace konserwatorskie w trosce o naszą zabytkową Katedrę, która jest kościołem biskupim, a zarazem pełni funkcję świątyni parafialnej. Prace te są podejmowane ze względu na stan wnętrza naszej Katedry oraz jej murów zewnętrznych, które wymagają pilnej renowacji.
Aby zintensyfikować te działania, 1 stycznia 2015 roku powołałem Kapitułę Odnowy Katedry Opolskiej, której celem są działania promujące odnowę zabytkowego kościoła.
W skład Kapituły wchodzą ludzie różnych stowarzyszeń i instytucji, mediów publicznych i kościelnych, uczelni wyższych, mecenasów kultury i sztuki, artystów oraz innych. Uroczysta inauguracja działalności Kapituły będzie miała miejsce 8 marca 2015 roku, o godz. 10.30 podczas Mszy Świętej w Katedrze Opolskiej.
Na dzieło odnowy Katedry pragnę uwrażliwić wszystkich drogich diecezjan. Kościół katedralny jest przecież Matką wszystkich kościołów w diecezji. To z tej świątyni wychodzą wyświęceni tutaj diakoni, kapłani i biskupi, którzy potem są posłani, aby głosić Ewangelię.
Dlatego – Drodzy Bracia i Siostry – zwracam się do Was o zrozumienie i wsparcie działań parafii katedralnej oraz powołanej Kapituły, bo ten szczególny kościół jest również naszym dziedzictwem duchowym, kulturowym i historycznym. Niech nasza wspólna troska
o odnowę opolskiej Katedry będzie wyrazem wielkiej wdzięczności dla pokoleń, które uświęcały się w tym kościele, ale również odzwierciedleniem naszej wiary, którą odpowiedzialnie chcemy przekazać następnym pokoleniom.


† Andrzej Czaja
Biskup Opolski---------------------------------
Drogich Współbraci Kapłanów proszę o odczytanie niniejszego Komunikatu w najbliższą niedzielę w ramach ogłoszeń parafialnych.

Załączniki:
Pobierz plik (Komunikat_Kapituła_Odnowy_Katedry.pdf)Komunikat_Kapituła_Odnowy_Katedry.pdf[Komunikat Biskupa Opolskiego dot. Kapituły Odnowy Katedry Opolskiej]189 kBPliki cookie pomagają nam udostępniać nasze usługi. Korzystając z serwisu, zgadzasz się na użycie plików cookie.