Zgodnie z postanowieniami Pierwszego Synodu Diecezji Opolskiej (statut 57) sakrament bierzmowania jest udzielany młodzieży trzecich klas gimnazjalnych. W związku z tym, że sakrament bierzmowania przyjmuje młodzież wszystkich parafii, jest oczywistą sprawą, że udzielanie sakramentu bierzmowania musi się dokonywać w jednej lub kilku większych grupach na terenie dekanatu. 
Wizytacje kanoniczne (biskupie) w 2013 roku odbędą się w dekanatach: Głubczyce, Kamień Śląski, Krapkowice, Racibórz, Strzelce Opolskie, Tworków. 

Czytaj więcej: Bierzmowania i wizytacje kanoniczne w 2013 r.

 

Wprowadzenie

Przyjęcie sakramentu bierzmowania, który należy do sakramentów wtajemniczenia chrześcijańskiego, jest konieczne jako dopełnienie łaski chrztu, gdy poprzez bierzmowanie ochrzczeni „jeszcze ściślej wiążą się z Kościołem, otrzymują szczególna moc Ducha Świętego i w ten sposób jeszcze mocniej zobowiązani są, jako prawdziwi świadkowie Chrystusa, do szerzenia wiary słowem i uczynkiem oraz do bronienia jej” (KKK 1285). Dlatego każdy ochrzczony jeszcze nie bierzmowany może i powinien otrzymać sakrament bierzmowania (por. kan. 889, § 1 KPK). Ponieważ zdarzają się zaniedbania tego obowiązku, dlatego niniejszym rozporządzeniem określam zasady, jakimi należy się kierować przy udzielaniu sakramentu bierzmowania w sytuacjach nadzwyczajnych.

Czytaj więcej: Instrukcja o przygotowaniu i celebracji sakramentu bierzmowania w sytuacjach nadzwyczajnych

W związku z wejściem w życie z dniem 1 września 2012 roku Nowej Podstawy Programowej Katechezy Kościoła Katolickiego w Polsce oraz w celu ujednolicenia nauczania religii w placówkach oświatowych Diecezji Opolskiej przypomina się i postanawia, co następuje:

Załączniki:
Pobierz plik (Rozp_katecheza_2012.pdf)Rozporządzenie – tekst do druku[ ]219 kB

Czytaj więcej: Rozporządzenie Biskupa Opolskiego dotyczące organizacji katechezy szkolnej w diecezji opolskiej

Wprowadzenie

Poprzez przyjęcie sakramentu bierzmowania ochrzczeni „jeszcze ściślej wiążą się z Kościołem, otrzymują szczególną moc Ducha Świętego i w ten sposób jeszcze mocniej zobowiązani są, jako prawdziwi świadkowie Chrystusa, do szerzenia wiary słowem i uczynkiem oraz do bronienia jej” (Lumen gentium, 11). Chociaż sakrament chrztu jest ważny i skuteczny bez bierzmowania i Eucharystii, to jednak wtajemniczenie chrześcijańskie pozostaje jakby nie dopełnione (por. KKK 1306). Dlatego każdy ochrzczony może i powinien otrzymać sakrament bierzmowania (por. kan. 889 §1 i 890 KPK).

Czytaj więcej: Instrukcja biskupa opolskiego o przygotowaniu i celebracji sakramentu bierzmowania

Zgodnie z postanowieniami Pierwszego Synodu Diecezji Opolskiej (statut 57) sakrament bierzmowania jest udzielany młodzieży trzecich klas gimnazjalnych. W związku z tym, że sakrament bierzmowania przyjmuje młodzież wszystkich parafii, jest oczywistą sprawą, że udzielanie sakramentu bierzmowania musi się dokonywać w jednej lub kilku większych grupach na terenie dekanatu.
Wizytacje kanoniczne (biskupie) w 2012 roku odbędą się w dekanatach: Kędzierzyn, Koźle, Leśnica, Nysa, Ozimek, Paczków.
 

Czytaj więcej: Bierzmowania i wizytacje kanoniczne w 2012 r.Pliki cookie pomagają nam udostępniać nasze usługi. Korzystając z serwisu, zgadzasz się na użycie plików cookie.