Zgodnie z postanowieniami Pierwszego Synodu Diecezji Opolskiej (statut 57) sakrament bierzmowania jest udzielany młodzieży trzecich klas gimnazjalnych. W związku z tym, że sakrament bierzmowania przyjmuje młodzież wszystkich parafii, jest oczywistą sprawą, że udzielanie sakramentu bierzmowania musi się dokonywać w jednej lub kilku większych grupach na terenie dekanatu.
Wizytacje kanoniczne (biskupie) w 2012 roku odbędą się w dekanatach: Kędzierzyn, Koźle, Leśnica, Nysa, Ozimek, Paczków.

Księży dziekanów prosimy, podobnie jak w ubiegłych latach, o złożenie kwestionariuszy wizytacyjnych ze wszystkich parafii dekanatu biskupowi wizytującemu lub w kurii z miesięcznym wyprzedzeniem. Bardzo prosimy o wypełnienie nowych kwestionariuszy – które będą opublikowane w listopadzie br.
Sposób przeprowadzenia wizytacji kancelarii parafialnej, świątyni oraz budynków kościelnych omówi ksiądz dziekan z biskupem wizytującym oraz wskazanymi przez biskupa jego delegatami, którzy odbędą spotkania z proboszczem wizytowanej parafii z kilku lub kilkunastodniowym wyprzedzeniem.
Przypomina się jednocześnie, że oficjalne powitanie biskupa w parafii ma miejsce tylko podczas wizytacji kanonicznej, natomiast w innych okolicznościach ma ono charakter zwyczajny, tj. przy okazji krótkiego wprowadzenia na początku Mszy św.
Terminy bierzmowania i wizytacji biskupich Księża Dziekani powinni uzgodnić z biskupem Pawłem Stobrawą do końca listopada 2011 r. Prosimy o zachowanie tego terminu, by możliwie szybko można było poinformować, który biskup będzie na wizytacji i bierzmowaniu.
Wizytacje dziekańskie odbędą się w dekanatach: Biała, Branice, Gościęcin, Grodków, Kietrz, Niemodlin, Otmuchów, Pietrowice Wielkie, Prószków, Prudnik, Siołkowice, Skoroszyce.