Zgodnie z postanowieniami Pierwszego Synodu Diecezji Opolskiej (statut 57) sakrament bierzmowania jest udzielany młodzieży trzecich klas gimnazjalnych. W związku z tym, że sakrament bierzmowania przyjmuje młodzież wszystkich parafii, jest oczywistą sprawą, że udzielanie sakramentu bierzmowania musi się dokonywać w jednej lub kilku większych grupach na terenie dekanatu.
Wizytacje kanoniczne (biskupie) w 2013 roku odbędą się w dekanatach: Głubczyce, Kamień Śląski, Krapkowice, Racibórz, Strzelce Opolskie, Tworków.
Księży proboszczów prosimy o przygotowanie kwestionariuszy wizytacyjnych w trzech egzemplarzach, które omówią i odbiorą wyznaczeni przez biskupa przedstawiciele kurii podczas spotkania przedwizytacyjnego w parafii (kwestionariusze są do pobrania na stronie diecezjalnej). Terminy spotkań z delegatami ustala telefonicznie ks. kanclerz z proboszczami.
Przypomina się jednocześnie, że oficjalne powitanie biskupa w parafii ma miejsce tylko podczas wizytacji kanonicznej, natomiast w innych okolicznościach ma ono charakter zwyczajny, tj. przy okazji krótkiego wprowadzenia na początku Mszy św. W programie wizytacji należy uwzględnić oprócz pontyfikalnej Mszy św. nabożeństwo dla chorych, spotkania z grupami oraz – jeśli są na terenie parafii – wizytę w klasztorze, szpitalu, zakładzie karnym, domu opieki, hospicjum itp.
Terminy bierzmowania i wizytacji biskupich Księża Dziekani powinni uzgodnić z biskupem Pawłem Stobrawą do końca listopada 2012 r. Prosimy o zachowanie tego terminu, by możliwie szybko można było poinformować, który biskup będzie na wizytacji i bierzmowaniu.
Wizytacje dziekańskie odbędą się w dekanatach: Branice, Dobrodzień, Głogówek, Głuchołazy, Gorzów Śląski, Kluczbork, Łany, Olesno, Opole-Szczepanowice, Ujazd, Zagwiździe, Zawadzkie.