Arcybiskup Nossol. Radość jednania – to nowa książka dziennikarzy NTO Krzysztofa Ogioldy i Krzysztofa Zyzika, która jest kontynuacją wywiadu-rzeki: "Miałem szczęście w miłości”. Emerytowany Biskup Opolski opowiada w niej m.in. o kulisach polsko-niemieckiego pojednania i wizji Europy jako wspólnoty ducha.
W drugiej części książki o arcybiskupie opowiadają m.in.: premier Tadeusz Mazowiecki, kanclerz Helmut Kohl, kardynał Józef Glemp, przewodniczący Parlamentu Europejskiego Hans-Gert Poettering, wybitny reżyser Kazimierz Kutz i znani Opolanie.
Publikacja dostępna jest m.in. w sklepie Wydawnictwa Świętego Krzyża w Opolu

SPiS TREŚCI
  • Wprowadzenie 5
ROZDZIAŁ I Z arcybiskupem Alfonsem Nossolem rozmowy o pojednaniu
  • Mój Śląsk pojednany 9
  • Ku wolnej Polsce 25
  • Krzyżowa, jak ją pamiętam 35
  • Niemiec Polakowi bratem 49
  • Europa jako wspólnota Ducha 69
  • Jestem biskupem emerytem 81
ROZDZIAŁ II Abp Alfons Nossol w oczach przyjaciół, współpracowników i uczniów
  • Tadeusz Mazowiecki: Proces pojednania rozpoczęty w Krzyżowej trwa 95
  • Helmut Kohl: Arcybiskup Nossol jest symbolem polsko-niemieckiego pojednania 101
  • Kard. Józef Glemp: Wielki biskup, pogodny człowiek, przyjaciel Śląska 105
  • Kard. Walter Kasper: ekumenista buduje mosty 113
  • Rita Suessmuth: Biskup Nossol umie słuchać 117
  • Dorota Simonides: On zostawił ślad na moim życiu 125
  • Hans-Gert Poettering: Arcybiskupa Nossola słowo „granica" nie dotyczy 137
  • Kazimierz Kutz: Biskup jest dla mnie wzorem chrześcijanina 147
  • Abp Jeremiasz: Arcybiskup Nossol - chrześcijański realista 153
  • Bp Andrzej Czaja: Decydującą wartością abpa Nossola jest format jego człowieczeństwa 159
  • Stanisław S. Nicieja: Abp Alfons Nossol - przedni „uczeń" Demostenesa 165
  • Ks. Helmut J. Sobeczko: Ks. abp Nossol był biskupem dla wszystkich 173
  • Ryszard Galla: Biskup Nossol jest człowiekiem dobrej rady 179
  • Ks. Albert Glaeser: Każdy człowiek jest ważny 185
  • Józef Sebesta: Zazdrościli nam takiego pasterza 191
ROZDZIAŁ III Polsko-niemieckie pojednanie. Wybór dokumentów
  • Orędzie biskupów polskich do ich niemieckich braci w Chrystusowym urzędzie pasterskim 199
  • Pozdrowienie biskupów niemieckich dla polskich braci w biskupim posłannictwie i odpowiedź na list z dnia 18 listopada 1965 roku 209
  • Kazanie ks. biskupa Alfonsa Nossola wygłoszone podczas Mszy św. Pojednania w Krzyżowej 12 listopada 1989 r. „Iść razem, w prawdzie i miłości pojednani" 213
  • Wystąpienie kanclerza Niemiec Helmuta Kohla na zakończenie Mszy Pojednania w Krzyżowej 217
  • Wystąpienie premiera RP Tadeusza Mazowieckiego na zakończenie Mszy Pojednania w Krzyżowej 219
  • List pasterski biskupa opolskiego na Wielki Post 1990 r. „Potrzeba pojednania dzisiaj" 221
  • List pasterski biskupa opolskiego na Wielki Post 1991 r. „Pojednanie w prawdzie i miłości" 227
  • Przemówienie papieża Benedykta XVI w byłym obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau 233
  • Kazanie ks. abp. Alfonsa Nossola na mszy św. odprawionej w Krzyżowej 20 lat po nabożeństwie pojednania - 12 listopada 2009 r. „Chrystus - naszym pojednaniem i pokojem" 239

Propozycje książkowe

Biskup wśród swojego ludu. Życie i posługa biskupa Wacława Wyciska (1912–1984)

Autor: Bp Jan Kopiec, Opole 2009, ss. 125 + XXIV. Seria: Z Dziejów Kultury Chrześcijańskiej na Śląsku

Oblicza miłosierdzia w duchowości Europy

Redakcja: Jan Kopiec, Opole 2012, ss. 286 + XII. Podtytuł: Bł. Maria Luiza Merkert – kontynuatorka dzieła św. Elżbiety w posłudze miłości miłosiernej. Seria: Z Dziejów Kultury Chrześcijańskiej na Śląsku, 73.

Opolskie przepowiadanie

Autor: bp Jan Kopiec, Opole 2012, ss. 430. Seria: Pomoce duszpasterskie, 14.

Wydział Teologiczny Uniwersytetu Opolskiego w latach 2008–2012

Autor: ks. Stanisław Rabiej, Opole 2012, ss. 55. Seria: Z Dziejów Kultury Chrześcijańskiej na Śląsku, 68.

Arcybiskup Nossol. Radość jednania

Autorzy: Krzysztof Ogiolda, Krzysztof Zyzik; Opole 2012, s. 247 + zdjęcia

Arcybiskup Nossol. Miałem szczęście w miłości

Autorzy: Krzysztof Ogiolda, Krzysztof Zyzik; Opole 2012, wydanie II, s. 250

Kapucyni w Nysie 1658–1810

Autor: ks. Kazimierz Dola, Opole 2012, ss. 300 + 24. Seria: Z Dziejów Kultury Chrześcijańskiej na Śląsku, 71.

Autor: bp Andrzej Czaja, Opole 2011, ss. 116. Seria Pomoce duszpasterskie, 10.

Stacje_caritas

Abp-Nossol_32-lata

Pasterskie Słowo.... Niedzielne refleksje wygłoszone na antenie Radia Plus Opole. Tom II

Autor: bp Andrzej Czaja, Opole 2011, ss. 149. Seria Pomoce duszpasterskie, 13.

Opowieść o biskupie Henryku. Pamięci biskupa Henryka Grzondziela (1897–1968) w 40. rocznicę śmierci

Autor: bp Jan Kopiec, Opole 2008, ss. 121. Seria: Z Dziejów Kultury Chrześcijańskiej na Śląsku, 47.

Posłany, by głosić prawdę. Życie i posługa biskupa Antoniego Adamiuka (1913–2000)

Autor: bp Jan Kopiec, Opole 2010, ss. 101 + XXIV. Seria: Z Dziejów Kultury Chrześcijańskiej na Śląsku, 60.

Servire Deo et populo

Redakcja: bp Jan Kopiec, Księga pamiątkowa dedykowana Biskupowi Janowi Bagińskiemu z okazji 25. rocznicy święceń biskupich, Opole 2010, ss. 336 + XVI. Seria: Z Dziejów Kultury Chrześcijańskiej na Śląsku, 61.