Offcanvas Section

Drodzy Diecezjanie!

Od kilku miesięcy zmagamy się z trudnym doświadczeniem epidemii, która boleśnie dotknęła wiele dziedzin naszego życia. Trwamy jednak w niewzruszonej nadziei, że nasze życie jest w rękach Boga, a On wzmacnia nas, uzdrawia i ratuje swoją łaską. Wypraszajmy ją nadal w modlitwie indywidualnej oraz w świątyniach, do których coraz odważniej i z ufnością wracajmy. Nie chciejmy też rezygnować z wyjątkowej formy przywoływania Bożej łaski, jaką rokrocznie jest nasza Piesza Pielgrzymka Opolska na Jasną Górę. Zrealizowanie jej po raz 44. w tradycyjnym i pełnym wymiarze stało się niemożliwe, dlatego pragnę Was gorąco zaprosić do przeżycia tych naszych diecezjalnych rekolekcji w drodze (w dniach od 16 do 22 sierpnia br.) na kilka sposobów.

Po uwzględnieniu sugestii i ograniczeń Głównego Inspektora Sanitarnego, na szlak pielgrzymi tradycyjną trasą wszystkich strumieni będą mogły wyruszyć tylko niewielkie, ok. 20-osobowe grupy pielgrzymów, pokonując całą trasę metodą sztafety. Każda grupa, po wcześniejszym zgłoszeniu u swojego przewodnika, przejdzie wraz z nim dystans ok. 15 km, realizując aktualny na dany dzień program pielgrzymkowy, po czym – nie korzystając ze wspólnego wyżywienia ani noclegów – wróci wcześniej zorganizowanym transportem do domu, a jej miejsce zajmie kolejna grupa. Na taką formę pielgrzymowania mogę w tym roku zaprosić jedynie osoby dorosłe między 18 a 65 rokiem życia, które bezwzględnie dostosują się do wymogów sanitarno-prawnych oraz podpiszą oświadczenie o nienagannym stanie swojego zdrowia.

Tych pielgrzymów, w pozostałe dni trwania Pielgrzymki, oraz wszystkich Diecezjan gorąco zapraszam do pielgrzymowania duchowego i udziału w pielgrzymkowym programie modlitw i rozważań, które będą dostępne na stronie internetowej Pielgrzymki, na Facebooku oraz w aplikacji Bonafide. Zmianie ulegnie też harmonogram Mszy św. na trasie pielgrzymki. Będą one celebrowane przez księży biskupów codziennie w różnych sanktuariach i kościołach diecezji: w Nysie, w Kamieniu Ślą- 2 skim, na Górze Św. Anny, w Prudniku-Lesie, w Raciborzu, w Oleśnie oraz na Jasnej Górze, w sobotę 22 sierpnia, na zakończenie Pielgrzymki. Do duchowego i fizycznego udziału w tych Mszach św., z zachowaniem wymagań sanitarnych, serdecznie Was zapraszam. Konferencje i transmisje wszystkich pielgrzymkowych liturgii i spotkań zapewni nam nasze Diecezjalne Radio Doxa. Szczegółowe informacje znajdziecie na plakatach w gablotkach i w serwisach społecznościowych.

Drogie Dzieci, Kochani Rodzice! Specjalne zaproszenie kieruję do Was, abyście – wobec różnych ograniczeń w spędzaniu czasu wakacji – zechcieli wyruszyć na krótsze bądź dłuższe rodzinne pielgrzymie szlaki piesze, rowerowe czy samochodowe do naszych lokalnych sanktuariów. Niech wspólnie i po Bożemu spędzony razem czas umacnia Waszą wzajemną miłość i jedność. Drodzy Pielgrzymi! Zdaję sobie sprawę, że zaproponowany model tegorocznego fizycznego pielgrzymowania na Jasną Górę nie spełni oczekiwań wielu z Was. Znaleźliśmy się jednak w sytuacji, która w trosce o zdrowie i życie ludzkie wymusza ograniczenia i ostrożność. Zechciejcie jednak – zgłaszając niezwłocznie swoją gotowość u przewodników - reprezentować naszą rodzinę diecezjalną na modlitwie w drodze, by – jak głosi hasło tegorocznej 44. Pieszej Pielgrzymki Opolskiej – „wraz z Maryją zanurzyć się w Wielkiej Tajemnicy Wiary”, w Eucharystii.

Wszelkie przygotowania do tegorocznej Pielgrzymki i jej uczestników ogarniam modlitwą i z serca błogosławię

Wasz biskup
+ Andrzej Czaja

Opole, 17 czerwca 2020 r.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 Dekretu ogólnego w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych w Kościele katolickim wydanym przez Konferencję Episkopatu Polski w dniu 13 marca 2018 r. (dalej: Dekret) informuję, że:

1. Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Diecezja Opolska z siedzibą przy ul. Książąt Opolskich 19 w Opolu, reprezentowana przez Biskupa Diecezjalnego Andrzeja Czaję;
  2. Kontakt do Inspektora ochrony danych w Diecezji Opolskiej to: tel. 77 454 38 37, e-mail: iod@diecezja.opole.pl;
  3. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu zapewnienia bezpieczeństwa usług, celu informacyjnym oraz pomiarów statystycznych;
  4. Przetwarzanie danych jest niezbędne do celów wynikających z prawnie uzasadnionych interesów realizowanych przez administratora lub przez stronę trzecią, z wyjątkiem sytuacji, w których nadrzędny charakter wobec tych interesów mają interesy lub podstawowe prawa i wolności osoby, której dane dotyczą, wymagające ochrony danych osobowych, w szczególności, gdy osoba, której dane dotyczą, jest dzieckiem;
  5. Odbiorcą Pani/Pana danych osobowych jest Diecezja Opolska oraz Redaktor Strony.
  6. Pani/Pana dane osobowe nie będą przekazywane do publicznej kościelnej osoby prawnej mającej siedzibę poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
  7. Pani/Pana dane osobowe z uwagi na nasz uzasadniony interes będziemy przetwarzać do czasu ewentualnego zgłoszenia przez Pana/Panią skutecznego sprzeciwu;
  8. Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania zgodnie z Dekretem;
  9. Ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Kościelnego Inspektora Ochrony Danych (adres: Skwer kard. Stefana Wyszyńskiego 6, 01-015 Warszawa, e-mail: kiod@episkopat.pl), gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy Dekretu;
    10. Przetwarzanie odbywa się w sposób zautomatyzowany, ale dane nie będą profilowane.