Offcanvas Section

W dniu 19 października 2019 r. odszedł do wieczności śp. ks. Konrad Hermanski.

Eksportacja odbędzie się we wtorek 22 października 2019 r. o godz. 17.00 w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Zębowicach; pogrzeb – w środę 23 października 2019 r. o godz. 11.00 w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Zębowicach.

 

Śp. ks. Konrad Hermanski urodził się 8.09.1957 r. w Zębowicach w rodzinie Jerzego i Helgi zd. Stanossek. jako najstarszy z pięciorga rodzeństwa. W 1972 r. ukończył szkołę podstawową w rodzinnej miejscowości i kontynuował naukę w liceum ogólnokształcącym w Dobrodzieniu. Po złożeniu egzaminu dojrzałości w 1976 r. wstąpił do Wyższego Seminarium Śląska Opolskiego w Nysie. Święcenia kapłańskie przyjął 16.051982 r, z rąk opolskiego biskupa pomocniczego Jana Wieczorka w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Zębowicach. Po święceniach pełnił posługę wikariusza w parafiach: św. Apostołów Piotra i Pawła w Gliwicach (1982-1985), św. Jacka w Opolu-Kolonii Gosławickiej (1985-1986), św. Jana Apostoła i Ewangelisty w Paczkowie (1986-1988) oraz św. Wawrzyńca w Zabrzu-Mikulczycach. W 1989 r. został mianowany proboszczem parafii św. Jerzego w Kobieli. W 1992 r. Biskup Opolski ustanowił go dziekanem dekanatu Grodków. W 1994 r. został proboszczem w parafii św. Jerzego w Kup. Po dziesięciu latach posługiwania w tej parafii w 2004 r. został proboszczem parafii św. Jakuba Apostoła w Prężynie, jednak ze względów zdrowotnych po roku musiał zrezygnować z posługi duszpasterskiej i zamieszkał w Diecezjalnym Domu Księży Emerytów w Opolu. Zmarł po długiej i ciężkiej chorobie 19.10.2019 r.

* * *

Polecajmy śp. ks. Konrada Bożemu Miłosierdziu: Miłosierny Boże, spraw, aby Twój sługa, kapłan Konrad, którego w ziemskim życiu zaszczyciłeś świętym posłannictwem, radował się wiecznie w niebieskiej chwale. Przez naszego Pana Jezusa Chrystusa, Twojego Syna, który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego, Bóg, przez wszystkie wieki wieków. Amen.

 

Urszula i jej akustyczne trio, a także Anna Maria Mbayo z repertuarem piosenek Czesława Niemena - to atrakcje koncertu charytatywnego na rzecz opolskiej katedry, który odbędzie się w niedzielę 27 października w auli Wydziału Teologicznego UO. Bilety-cegiełki na koncert kosztują 30, 40 i 60 zł. Od dziś można je kupić w trzech punktach: kancelarii parafii katedralnej, w furcie opolskiej Kurii Diecezjalnej oraz portierni Wydziału Teologicznego UO. Całkowity dochód zostanie przeznaczony na rzecz renowacji opolskiej katedry. Telefon do kontaktu 664 477 422. Szczegółowe informacje http://wk.diecezja.opole.pl/index.php/aktualnosci/658-urszula-wystapi-dla-opolskiej-katedry

Dziękujmy Bogu za pontyfikat papieża Polaka i pamiętajmy o tym, że możemy modlić się za wstawiennictwem św. Jana Pawła II w naszych intencjach – powiedział rzecznik episkopatu ks. Paweł Rytel-Andrianik dzień przed 41. rocznicą wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża.

„16 października 1978 roku, był wyjątkowym dniem w Polsce i na świecie. Kard. Karol Wojtyła został wybrany na papieża. Już jutro 41. rocznica tego wydarzenia, które okazało się przełomowe dla Kościoła i naszego kraju” –  przypomniał ks. Rytel-Andrianik.

Zaznaczył też, że nie możemy zapomnieć o św. Janie Pawle II i o nauczaniu, które nam zostawił. Rzecznik Episkopatu podkreślił: „Mamy Orędownika w niebie. Dziękujmy Bogu za pontyfikat Papieża Polaka i pamiętajmy o tym, że możemy modlić się za wstawiennictwem św. Jana Pawła II w naszych intencjach”.

Ks. Paweł Rytel-Andrianik dodał też, że 41 lat temu Papież Polak skierował  do nas niezwykle ważne i nadal aktualne przesłanie: „Nie lękajcie się! Otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi”Zaznaczył też: „Niech te słowa papieża, z taką mocą wypowiedziane 4 dekady temu, nadal nam towarzyszą jako duchowy drogowskaz. Niech Jego życie, odwaga i siła ducha wciąż nas inspirują i pomagają zmieniać świat na lepsze”.

Pełna treść wypowiedzi:

16 października 1978 roku, był wyjątkowym dniem w Polsce i na świecie. Kard. Karol Wojtyła został wybrany na papieża. Już jutro 41. rocznica tego wydarzenia, które okazało się przełomowe dla Kościoła i naszego kraju.
Pamiętajmy o tej rocznicy, ale przed wszystkim o tym, że mamy Orędownika w niebie. Dziękujmy Bogu za pontyfikat Papieża Polaka i pamiętajmy o tym, że możemy modlić się za wstawiennictwem św. Jana Pawła II w naszych intencjach.
41 lat temu Papież Polak skierował  do nas niezwykle ważne i nadal aktualne przesłanie: „Nie lękajcie się! Otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi”. Niech te słowa papieża, z taką mocą wypowiedziane 4 dekady temu, nadal nam towarzyszą jako duchowy drogowskaz. Niech Jego życie, odwaga i siła ducha wciąż nas inspirują i pomagają zmieniać świat na lepsze.

źródło: episkopat.pl

Na całym świecie 15 października obchodziliśmy Dzień Dziecka Utraconego. Był to dzień szczególnej pamięci o dzieciach zmarłych przed narodzinami i o ich rodzinach.

Statystyki wskazują, że około 10–15% wszystkich ciąż kończy się poronieniem, z czego do 80% poronień dochodzi w pierwszym trymestrze ciąży. To dramatyczne przeżycie dla rodziców i całej rodziny.

W Dniu Dziecka Utraconego wybrzmiewa w sposób szczególny głos rodziców, którzy doświadczyli straty dziecka. W wielu miastach w Polsce odprawiane są Msze św. w intencji zmarłych dzieci oraz ich rodziców, organizowane są spotkania, podczas których rodzice mogą podzielić się swoim bólem oraz doświadczyć wspólnoty z osobami, które również przeżyły śmierć dziecka.
Obchody Dnia Dziecka Utraconego pierwszy raz zorganizowano w 1988 r. w Stanach Zjednoczonych. W Polsce jest obchodzony od 15 lat. Ma na celu uwrażliwienie społeczeństwa oraz zmianę stereotypów, jeśli chodzi o podejście do tak traumatycznego wydarzenia, jakim jest poronienie. Datę obchodów ustalono na 15 października, ponieważ licząc umownie od 1 stycznia, tyle trwałaby ciąża.
Aktualnie Rada ds. Rodziny Konferencji Episkopatu Polski prowadzi prace nad przygotowaniem pomocy duszpasterskich dla rodziców po stracie nienarodzonego dziecka.  Opracowanie to będzie zawierało materiały z dziedziny psychologii, prawa, teologii i liturgiki. Pomoce duszpasterskie zostaną wydane prawdopodobnie jeszcze w tym roku.

Akt zawierzenia zmarłego dziecka Bożemu Miłosierdziu

(do prywatnego odmawiania)

Jezu Miłosierny, Ty poleciłeś swoim Apostołom: Pozwólcie dzieciom przychodzić do Mnie, nie przeszkadzajcie im; do takich bowiem należy królestwo Boże (Mk 10,15). Ty z miłością kładłeś na dzieci ręce i błogosławiłeś je. Zachęceni Twoim przykładem składamy dziś w Twym Najmiłosierniejszym Sercu nasze dziecko, którego śmierć opłakujemy. Odpowiadamy w ten sposób na Twoje wezwanie, które przekazałeś świętej siostrze Faustynie: Dziś sprowadź Mi dusze ciche i pokorne, i dusze małych dzieci, i zanurz je w miłosierdziu moim. Dusze te są najwięcej podobne do serca mojego, one krzepiły Mnie w gorzkiej konania męce; widziałem je jako ziemskich aniołów, które będą czuwać u moich ołtarzy, na nie zlewam całymi strumieniami łaski. Łaskę moją jest przyjąć zdolna tylko dusza pokorna, dusze pokorne obdarzam swoim zaufaniem (Dzienniczek, nr 1220). Ośmieleni, Jezu, Twoją dobrocią pokornie prosimy: przyjmij nasze dziecko do wspólnoty zbawionych i pozwól mu oglądać swoje Oblicze. Ty, który płakałeś nad śmiercią przyjaciela Łazarza, spójrz z miłością również na nas, rodziców/dziadków tego dziecka, oraz wszystkich dotkniętych jego stratą. Napełnij nas nadzieją na spotkanie z naszym dzieckiem w wieczności w domu kochającego Ojca. Jezu Miłosierny, z ufnością prosimy: ulecz nasze zranienia, ratuj od rozpaczy, uwolnij od bólu i cierpienia, usuń lęki z naszego serca i obdarz nas Twoim pokojem.

Maryjo, Matko Pocieszenia, otul swoim macierzyńskim płaszczem nasze dziecko i przedstaw je Miłosiernemu Bogu. Ty, która bezgranicznie zaufałaś, naucz także nas ufności w tych trudnych chwilach pożegnania i rozłąki z ukochanym dzieckiem. Amen.

 

Miejsca, gdzie można uzyskać pomoc:

Stowarzyszenie Rodziców po Poronieniu: www.poronienie.pl
Organizacja „Dlaczego”: www.dlaczego.org.pl
Wspólnota Rodziców po Stracie Dziecka: www.stratadziecka.pl

Oprac. Beata Choroszewska/ KODR

Erygowane 1 maja 2012 r. w Jemielnicy Bractwo św. Józefa nawiązuje do chlubnej przeszłości, kiedy Bractwo św. Józefa w Jemielnicy zrzeszało pod patronatem św. Józefa tysiące osób. Nie chcąc odcinać się od tej przeszłości, a jednocześnie rozpoznając znaki czasu, Biskup Opolski reaktywował Bractwo, by w ten sposób zainicjować nową formę stanowego duszpasterstwa mężczyzn i młodzieńców na miarę potrzeb rodziny i Kościoła na opolskiej ziemi.

Zgłoszenia do Bractwa św. Józefa potrwają do 21 października. W niedzielę 27 października w kościele parafialnym w Jemielnicy o godzinie 15.00 odbędzie się doroczne spotkanie Bractwa św. Józefa z Biskupem Opolskim, podczas którego do wspólnoty dołączą kolejni mężczyźni. Rektor Bractwa wraz z Kapitułą proszę o przekazywanie do poniedziałku 21 października do wydziału duszpasterskiego deklaracji kandydata, które ewentualnie spłynęły do kancelarii parafialnej w ostatnich miesiącach. 
Wszystkich mężczyzn zachęcamy do zasilenia tej wspólnoty swoją osobą. Więcej informacji na temat wspólnoty znaleźć można na stronie www.bractwoswjozefa.pl.

W imieniu Księży Proboszczów oraz duszpasterzy Bractwa św. Józefa serdecznie zapraszamy na jesienną serię spotkań formacyjnych w rejonach, które rozpoczną się już niebawem. Harmonogram przedstawia się następująco:

· 24 września (wtorek) o 18.00 w parafii św. Franciszka z Asyżu w Kędzierzynie-Koźlu (Cisowej) dla rejonu Kędzierzyn;

· 26 września (czwartek) o 18.30 w parafii św. Józefa w Osowcu-Węgrach dla rejonu Jełowa;

· 27 września (piątek) o 18.00 w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Malni dla rejonu Krapkowice;

· 30 września (poniedziałek) o godz. 18.30 w parafii św. Agnieszki i św. Jakuba w Nysie dla rejonu Nysa;

· 2 października (środa) o godz. 18.00 w parafii św. Bartłomieja w Głogówku dla rejonu Głogówek;

· 2 października (środa) o godz. 17.30 w parafii św. Józefa w Raciborzu-Ocicach dla rejonu Racibórz;

· 4 października (piątek) o godz. 18.00 w parafii św. Józefa w Opolu-Wrzoskach dla rejonu Wrzoski;

· 7 października (poniedziałek) o godz. 18.00 w parafii Ścięcia św. Jana Chrzciciela w Grobnikach dla rejonu Głubczyce;

· 9 października (środa) o godz. 17.30 w parafii Wniebowzięcia NMP w Zębowicach dla rejonu Zawadzkie;

· 9 października (środa) o godz. 18.00 w Diecezjalnym Ośrodku Skowronek w Głuchołazach dla rejonu Prudnik-Głuchołazy;

· 11 października (piątek) o godz. 17.30 w parafii św. Józefa w Opolu-Szczepanowicach dla rejonu Opole;

· 12 października (sobota) o godz. 17.00 w parafii Wniebowzięcia NMP w Jemielnicy dla rejonu Jemielnica;

· 20 października (niedziela) o godz. 19.00 w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Opolu dla kleryków

Uczestnicy spotkania będą m.in. uczestniczyć w Eucharystii w intencji członków Bractwa, zwłaszcza w intencji chorujących Braci, wysłuchają konferencji formacyjnej i odmówią modlitwę różańcową. Zapraszamy wszystkich także tych, którzy chcieliby dołączyć do tej wspólnoty.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 Dekretu ogólnego w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych w Kościele katolickim wydanym przez Konferencję Episkopatu Polski w dniu 13 marca 2018 r. (dalej: Dekret) informuję, że:

 1. Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Diecezja Opolska z siedzibą przy ul. Książąt Opolskich 19 w Opolu, reprezentowana przez Biskupa Diecezjalnego Andrzeja Czaję;
 2. Kontakt do Inspektora ochrony danych w Diecezji Opolskiej to: tel. 77 454 38 37, e-mail: iod@diecezja.opole.pl;
 3. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu zapewnienia bezpieczeństwa usług, celu informacyjnym oraz pomiarów statystycznych;
 4. Przetwarzanie danych jest niezbędne do celów wynikających z prawnie uzasadnionych interesów realizowanych przez administratora lub przez stronę trzecią, z wyjątkiem sytuacji, w których nadrzędny charakter wobec tych interesów mają interesy lub podstawowe prawa i wolności osoby, której dane dotyczą, wymagające ochrony danych osobowych, w szczególności, gdy osoba, której dane dotyczą, jest dzieckiem;
 5. Odbiorcą Pani/Pana danych osobowych jest Diecezja Opolska oraz Redaktor Strony.
 6. Pani/Pana dane osobowe nie będą przekazywane do publicznej kościelnej osoby prawnej mającej siedzibę poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
 7. Pani/Pana dane osobowe z uwagi na nasz uzasadniony interes będziemy przetwarzać do czasu ewentualnego zgłoszenia przez Pana/Panią skutecznego sprzeciwu;
 8. Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania zgodnie z Dekretem;
 9. Ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Kościelnego Inspektora Ochrony Danych (adres: Skwer kard. Stefana Wyszyńskiego 6, 01-015 Warszawa, e-mail: kiod@episkopat.pl), gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy Dekretu;
  10. Przetwarzanie odbywa się w sposób zautomatyzowany, ale dane nie będą profilowane.
Polityka prywatności Zgadzam się