Offcanvas Section

Diecezjalny duszpasterz rolników, ks. Jan Polok, zaprasza wszystkich rolników oraz księży, zwłaszcza dekanalnych duszpasterzy rolników, na Msze św. z okazji dnia modlitw o błogosławieństwo Boże i dobre urodzaje, który przypada w drugi dzień Zielonych Świąt (Święto NMP Matki Kościoła), a więc w poniedziałek 6 czerwca.

Eucharystie będą sprawowane w następujących miejscowościach:
Kamień Śl., św. Jacek, godz. 10.00 (rejon opolski);
Gościęcin – Bryksy, godz. 10.00 (rejon kędzierzyński);
Olesno, św. Anna, godz. 10.00 (rejon kluczborski);
Szwedzka Górka, godz. 11.00 (rejon nyski);
Pietrowice Wielkie, św. Krzyż, godz. 15.00 (rejon raciborski).

 
W roku Jubileuszowym naszej diecezji oraz trwając w synodzie chcemy zaprosić wraz z ks. Biskupem Andrzejem Czają do wspólnego pielgrzymowania po pięknych miejscach Słowenii. Poniżej zamieszczamy szczegółowy program pielgrzymki.
 
➣ Program:
 
DZIEŃ 1: Wyjazd o godzinie 4:30, przejazd przez Czechy i Austrię. Ok. południa przyjazd do miasta Maribor, drugiego pod względem wielkości miasta Słowenii, pięknie położonego nad Drawą i zwiedzanie Mariboru: Msza św. w Kościele Matki Bożej Litościwej, Główny Rynek z ratuszem, gotycka Katedra pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela z pomnikiem pierwszego beatyfikowanego Słoweńca, którą odwiedził Jan Paweł II w 1999 roku. Plac Slomšeka z pomnikiem świętego, zamek, stara winorośl. Obiadokolacja i nocleg w ok. Mariboru (1).
 
DZIEŃ 2: Po śniadaniu przejazd do Skofja Loka, spacer po miasteczku uznawanym za najbardziej urokliwe miasteczko Słowenii z najlepiej zachowanym średniowiecznym starym miastem, nad którym malowniczo góruje zamek Loka. Dalszy przejazd do Lublany i zwiedzanie z lokalnym przewodnikiem - plac F. Prešerena, kościół NMP (Msza Św.), Smoczy Most, Most Potrójny, Kolumnada Plečnika, Katedra św. Mikołaja, barokowe fontanny, ratusz. obiadokolacja i nocleg w ok. Koziny (2).
 
DZIEŃ 3: Po śniadaniu przejazd na Wybrzeże Morza Adriatyckiego do stolicy regionu Istria – portu Koper, nawiedzenie Katedry Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, spacer po starówce. Czas wolny na plażowanie i relaks nad morzem, powrót do hotelu, obiadokolacja i nocleg (3).
 
DZIEŃ 4: Po śniadaniu przejazd na Wybrzeże Morza Adriatyckiego i spacer po „perełce słoweńskiej Istrii” Piranie oraz czas wolny w kurorcie Portorož (możliwy rejs z Piranu do Portorożu – statek z podwodnym dnem, dodatkowo płatne 20 eur/os. oraz wizyta w piwnicy winnej – dodatkowo płatne 10eur/os.). Czas wolny na plażowanie i relaks nad morzem. Wieczorem powrót do hotelu, obiadokolacja i nocleg (4).
 
DZIEŃ 5: Po śniadaniu przejazd w okolice miejscowości Szkocjan na zwiedzanie Jaskiń Szkocjańskich z niesamowitym podziemnym kanionem rzeki Reka, następnie dalszy przejazd do Brezje do najważniejszego Sanktuarium Maryjnego Słowenii – Msza w Bazylice Matki Bożej Wspomożycielki. Przejazd do hotelu w ok. Kranj, obiadokolacja i nocleg (5).
 
DZIEŃ 6: Po śniadaniu przejazd do Bledu – wizyta na zamku wzniesionym na skale nad Jeziorem Bledzkim z piękną panoramą miasteczka, jeziora i Alp Julijskich oraz rejs łódkami na wysepkę na jeziorze do kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny z gotycką figurą Matki Bożej z Dzieciątkiem (Msza Św.). Następnie przejazd do Wąwozu Vintgar – spacer po drewnianych kładkach i pomostach nad rzeką Radovna w jednym z najpiękniejszych wąwozów rzecznych Słowenii, powrót do hotelu, obiadokolacja i nocleg (6).
 
DZIEŃ 7: Po śniadaniu przejazd nad Jezioro Bohinj, czas wolny na plażowanie. Możliwość wyjazdu kolejką linową na szczyt Vogel na wysokość ponad 1500 m n.p.m. (dodatkowo płatne ok. €25) lub wynajęcia kajaków/rowerków wodnych (dodatkowo płatne ok. €15). Powrót do hotelu na obiadokolację i nocleg (7).
 
DZIEŃ 8: Po śniadaniu przejazd do Planicy gdzie odbywają się Konkursy Skoków Narciarskich na Mamuciej Skoczni Letalnica. Dalszy przejazd przez Austrię przepiękną górską trasą do Mariazell – Msza Św. i zwiedzanie najstarszego austriackiego sanktuarium, którego początki datowane są na 1157 r. Obiad w restauracji i wyjazd w drogę powrotną. Przyjazd na miejsce do Opola i zakończenie pielgrzymki w godzinach nocnych.
 
➣ Świadczenia:
Transport autokarem
Zakwaterowanie: 7 noclegów w hotelach *** (pokoje 2,3 os.)
Wyżywienie wg programu : śniadania i obiadokolacje (woda w cenie)
Opiekę pilota / przewodnika
Ubezpieczenie: KL 20000 EUR; NNW 2000 EUR
Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
 
➣Termin:
7 - 14.07.2022
 
➣ Cena:
2.500 zł /os.
 
➣ Cena nie zawiera:
Obligatoryjnych opłat programowych: 100 €/os. zbierane w autokarze przez pilota na początku wyjazdu na wjazdy do miast, parkingi, przewodników lokalnych, wstępy do zwiedzanych obiektów, taksy klimatyczne, zestaw słuchawkowy audio-guide.
Ubezpieczenia od chorób przewlekłych: 90zł/os.
Dodatkowego ubezpieczenia od kosztów rezygnacji – 3% wartości pielgrzymki,
 
➣ Zapisy: kliknij TUTAJ
 
➣ Termin zgłoszeń:
Ze względów organizacyjnych prosimy o zgłaszanie udziały w pielgrzymce do 31 maja 2022 roku.
 
➣ Informacje:
Pielgrzymce przewodził będzie ks. Biskup Andrzej Czaja. Oprócz zwiedzania przewidziany jest również wypoczynek nad morzem.


Pielgrzymka Mniejszości Narodowych i Etnicznych na Górę św. Anny w niedzielę 05.06.2022 r.
(Uroczystość Zesłania Ducha Świętego).

Wallfahrt der Nationalen und Ethnischen Minderheiten zum St. Annaberg

Program Uroczystości:

10.00 – Modlitwy o pokój na świecie, szczególnie na Ukrainie

11.00 – Uroczysta Msza św. Pontyfikalna w Grocie Lurdzkiej

               Przewodniczy Kardynał Kurt Koch z Rzymu

               Prezydent Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan

               oraz ks. Biskup Andrzej Czaja, Ordynariusz Opolski

14.30 – Nabożeństwo ku czci św. Anny – w Bazylice

Hasłem pielgrzymki są słowa Jezusa / Die Worte Jesu sind das Motto der Wallfahrt:
„Pokój wam! Weźmijcie Ducha Świętego!” (J 20,19.22)
„Friede sei mit Euch! Nimmt den Heiligen Geist!" (Joh 20,19.22)

Jak co roku, zapraszamy nie tylko członków Mniejszości Narodowych i Etnicznych: niemieckiej i romskiej, lecz także wszystkich, którym zależy na jedności chrześcijańskiej i międzyludzkiej.

Wie jedes Jahr, zu der Wallfahrt laden wir nicht nur die Minderheiten ein: Die Deutschen und das Volk Roma, sondern alle, denen die christliche und mitmenschlichen Einheit wichtig ist.

W obliczu toczącej się wojny – zapraszamy także uchodźców z Ukrainy do wspólnej modlitwy o pokój dla ich kraju. Jesteśmy przekonani, że znajdziecie możliwości, aby do Uchodźców dotrzeć z tą informacją i pomóc im w dotarciu na Górę św. Anny.

Angesichts des andauernden Krieges – laden wir zu dieser Wallfahrt auch die Flüchtlinge aus der Ukraine zum gemeinsamen Gebet um den Frieden für ihr Land ein.

Wir sind davon überzeugt, dass ihr die Möglichkeiten finden wird, um die Flüchtlinge zu informieren und ihnen hilft zum St. Annaberg zu kommen.

Dzięki współpracy z Wojewódzkim Ośrodkiem Doskonalenia Kierowców w Opolu w sobotę 28 maja odbędzie się kurs dla porządkowych na Opolską Pieszą Pielgrzymkę na Jasną Górę. Chęć udziału w kursie należy zgłosić do 21 maja u ks. Tomasza Jałowego (e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.), podając następujące dane: imię i nazwisko, datę urodzenia, numer grupy pielgrzymiej i parafię pochodzenia. Przypominamy jednocześnie, że każda z grup pielgrzymkowych powinna mieć co najmniej 2-3 osoby odpowiedzialne za kierowanie ruchem i służę porządkową.   

 
Po przerwie spowodowanej pandemią Duszpasterstwo Pracowników Akademickich serdecznie zaprasza zainteresowanych pracowników opolskich uczelni do sanktuarium św. Jacka w Kamieniu Śląskim w sobotę 28 maja o godz. 17.30 na AKADEMICKĄ MAJÓWKĘ.
W programie spotkania: krótkie nabożeństwo majowe, niedzielna msza św. oraz grillowa kolacja.
Dalsze informacje i zgłoszenia (do 12 maja!) u ks. Marcina Worbsa (tel. 77 / 44 12 805).

Zgodnie z art. 8 ust. 1 Dekretu ogólnego w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych w Kościele katolickim wydanym przez Konferencję Episkopatu Polski w dniu 13 marca 2018 r. (dalej: Dekret) informuję, że:

 1. Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Diecezja Opolska z siedzibą przy ul. Książąt Opolskich 19 w Opolu, reprezentowana przez Biskupa Diecezjalnego Andrzeja Czaję;
 2. Kontakt do Inspektora ochrony danych w Diecezji Opolskiej to: tel. 77 454 38 37, e-mail: iod@diecezja.opole.pl;
 3. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu zapewnienia bezpieczeństwa usług, celu informacyjnym oraz pomiarów statystycznych;
 4. Przetwarzanie danych jest niezbędne do celów wynikających z prawnie uzasadnionych interesów realizowanych przez administratora lub przez stronę trzecią, z wyjątkiem sytuacji, w których nadrzędny charakter wobec tych interesów mają interesy lub podstawowe prawa i wolności osoby, której dane dotyczą, wymagające ochrony danych osobowych, w szczególności, gdy osoba, której dane dotyczą, jest dzieckiem;
 5. Odbiorcą Pani/Pana danych osobowych jest Diecezja Opolska oraz Redaktor Strony.
 6. Pani/Pana dane osobowe nie będą przekazywane do publicznej kościelnej osoby prawnej mającej siedzibę poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
 7. Pani/Pana dane osobowe z uwagi na nasz uzasadniony interes będziemy przetwarzać do czasu ewentualnego zgłoszenia przez Pana/Panią skutecznego sprzeciwu;
 8. Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania zgodnie z Dekretem;
 9. Ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Kościelnego Inspektora Ochrony Danych (adres: Skwer kard. Stefana Wyszyńskiego 6, 01-015 Warszawa, e-mail: kiod@episkopat.pl), gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy Dekretu;
  10. Przetwarzanie odbywa się w sposób zautomatyzowany, ale dane nie będą profilowane.