Offcanvas Section

Dnia 26 lipca zmarł śp. Józef Szeliga (lat 84), ojciec ks. Krystiana Szeligi. Ceremonia pogrzebowa odbędzie się w piątek 30 lipca o godz. 11.00 w kościele pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Zabrzu-Mikulczycach. Mszę św. poprzedzi różaniec za zmarłego o godz. 10.30.

Polecajmy śp. Józefa Miłosierdziu Bożemu: Wieczny odpoczynek racz mu dać, Panie…

Oferta dla studentów poszukujących mieszkania w Opolu. Osoby zainteresowane prosimy o kontakt. Szczegóły na plakacie.

Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej w Opolu zaprasza na przesłuchania wstępne na nowy rok szkolny 2021/2022, które odbędą się: 26 czerwca 2021 r. oraz 28 sierpnia 2021 r. od godz. 9.00. Informacje o kierunkach kształcenia i przesłuchaniach znaleźć można na plakacie. Formularz zgłoszeniowy oraz szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej: www.dimk.diecezja.opole.pl.

Kurs dla służby porządkowej na Pieszej Pielgrzymce na Jasną Górę. Zmiana terminu kursu i zgłoszeń! Dzięki współpracy z Wojewódzkim Ośrodkiem Doskonalenia Kierowców w Opolu w sobotę 26 czerwca (a nie - jak informowaliśmy wcześniej – 5 czerwca odbędzie się kurs dla porządkowych na Opolską Pieszą Pielgrzymkę na Jasną Górę. Chęć udziału w kursie należy zgłosić do 19 czerwca u ks. Tomasza Jałowego (e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.), podając następujące dane: imię i nazwisko, datę urodzenia, numer grupy pielgrzymiej i parafia.

Od nowego roku akademickiego 2021/22 Wydział Teologiczny UO uruchamia nowy kierunek: Orientalistyka chrześcijańska, który jest jedynym tego typu kierunkiem studiów w Polsce. Celem studiów jest zaznajomienie studentów z bogatą problematyką chrześcijan Orientu (głównie Azji) i kontekstem ich życia oraz uczynienie z absolwentów ekspertów zdolnych angażować się zarówno w przedsięwzięcia pomocowe, jak również edukacyjne związane z problematyką chrześcijańskiego Wschodu. Studia, chociaż mają formę stacjonarnych studiów licencjackich (w przyszłości również magisterskich), będą w dużej mierze prowadzone on-line; ponadto, aby ułatwić do nich dostęp ludziom pracującym, zajęcia będą odbywać się głównie popołudniami. Program studiów zawiera bogaty wachlarz przedmiotów z dziedziny nauk teologicznych, humanistycznych i społecznych, który umożliwia wykorzystanie wiedzy i umiejętności specjalistów poszczególnych dziedzin nie tylko z Wydziału Teologicznego, ale także innych Wydziałów UO oraz z innych ośrodków w Polsce. Utworzeniu studiów z zakresu orientalistyki chrześcijańskiej przyświecało wiele przesłanek, spośród których warto wymienić: (1) wyzwania stające przed społeczeństwami Zachodu, związane z migracjami ludności, z handlem itp. wymagają przygotowania wyspecjalizowanej kadry profesjonalnych znawców kultury, religii i kontekstu ich życia. Aby skutecznie odpowiadać na związane z rzeczonymi wyzwaniami zadania potrzeba przede wszystkim zaznajomienia się ze światem orientalnym; (2) obserwowane w dzisiejszym świecie coraz większe zainteresowanie Orientem wymaga wyjścia na przeciw oczekiwaniom wielu ludzi, chcących poznać wieloraki kontekst kultur i zawiłości świata Wschodu; dotyczy to także jej chrześcijańskiego ujęcia; (3) chrześcijanie Orientu, chociaż w historii chrześcijaństwa wykazali się niezwykle ważnym wkładem w całość dziedzictwa Kościoła, dziś stoją na skraju zapomnienia. Studia mają być jednym z bastionów promocji wiedzy o chrześcijaństwie Orientu.

Relacja telewizyjna nt. kierunku “Orientalistyka chrześcijańska”

Zgodnie z art. 8 ust. 1 Dekretu ogólnego w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych w Kościele katolickim wydanym przez Konferencję Episkopatu Polski w dniu 13 marca 2018 r. (dalej: Dekret) informuję, że:

1. Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Diecezja Opolska z siedzibą przy ul. Książąt Opolskich 19 w Opolu, reprezentowana przez Biskupa Diecezjalnego Andrzeja Czaję;
  2. Kontakt do Inspektora ochrony danych w Diecezji Opolskiej to: tel. 77 454 38 37, e-mail: iod@diecezja.opole.pl;
  3. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu zapewnienia bezpieczeństwa usług, celu informacyjnym oraz pomiarów statystycznych;
  4. Przetwarzanie danych jest niezbędne do celów wynikających z prawnie uzasadnionych interesów realizowanych przez administratora lub przez stronę trzecią, z wyjątkiem sytuacji, w których nadrzędny charakter wobec tych interesów mają interesy lub podstawowe prawa i wolności osoby, której dane dotyczą, wymagające ochrony danych osobowych, w szczególności, gdy osoba, której dane dotyczą, jest dzieckiem;
  5. Odbiorcą Pani/Pana danych osobowych jest Diecezja Opolska oraz Redaktor Strony.
  6. Pani/Pana dane osobowe nie będą przekazywane do publicznej kościelnej osoby prawnej mającej siedzibę poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
  7. Pani/Pana dane osobowe z uwagi na nasz uzasadniony interes będziemy przetwarzać do czasu ewentualnego zgłoszenia przez Pana/Panią skutecznego sprzeciwu;
  8. Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania zgodnie z Dekretem;
  9. Ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Kościelnego Inspektora Ochrony Danych (adres: Skwer kard. Stefana Wyszyńskiego 6, 01-015 Warszawa, e-mail: kiod@episkopat.pl), gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy Dekretu;
    10. Przetwarzanie odbywa się w sposób zautomatyzowany, ale dane nie będą profilowane.