Offcanvas Section

Wydział Duszpasterski Kurii Diecezjalnej w Opolu we współpracy z Biurem Usług Turystycznych i Rehabilitacyjnych „Alf” organizuje pielgrzymkę do Ziemi Świętej, z udziałem biskupa Pawła Stobrawy, z okazji obchodzonego jubileuszu diecezji. Pielgrzymka odbędzie się w terminie od 27.09 do 4.10.2022 r. Wspólny wyjazd spod opolskiej katedry, wylot z Krakowa.

W programie między innymi: Jafa, Hajfa, Tyberiada, Kana Galilejska, Nazaret, Góra Tabor, Kafarnaum, Betlejem, Ein Karem, Jerycho, Góra Oliwna, Jerozolima, Góra Syjon. Cena: 3 570 zł i 170 USD. Szczegółowe informacje oraz zapisy (do 20 czerwca) w wydziale duszpasterskim: osobiście, telefonicznie 77 44 32 151, e-mailowo Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Szczegółowy informacje poniżej:

Rozpoczęcie (26.09) – poniedziałek
OPOLE-KRAKÓW
18.00 zbiórka w Opolu przy katedrze. Wyjazd do Krakowa na lotnisko.

1.Dzień (27.09) – wtorek
KRAKÓW – TEL AWIW – JAFA – HAJFA – TYBERIADA

Zbiórka na lotnisku w Krakowie na dwie godziny przed wylotem. Odprawa biletowo – paszportowa i bezpośredni lot do Tel Awiwu. Przylot na lotnisko Ben Guriona. Spotkanie z miejscowym przewodnikiem. Przejazd do Tel Awiwu. Zwiedzanie starej części miasta- Jafy. Kolejno przejazd do Hajfy, gdzie znajdują się piękne Ogrody Bahaitów, wjazd na górę Karmel, nawiedzenie Kościoła Stella Maris z grotą Eliasza. Następnie przejazd do Tyberiady. Zakwaterowanie w hotelu. Kolacja, nocleg.

2.Dzień (28.09) - środa
KANA GALILEJSKA – NAZARET – GÓRA TABOR

Śniadanie w hotelu. Przejazd do Kany Galilejskiej, wizyta w Kościele Franciszkanów miejsca pierwszego cudu Chrystusa. Wizyta w Nazarecie, zwiedzanie Bazyliki Zwiastowania, przejście do Kościoła św. Józefa. Następnie wjazd taksówkami na Górę Tabor i zwiedzanie Bazyliki Przemienienia Pańskiego. Powrót do hotelu na kolację oraz nocleg.

3.Dzień (29.09) - czwartek
TABGHA – KAFARNAUM – GÓRA BŁOGOSŁAWIEŃSTW – JEZIORO GALILEJSKIE

Śniadanie w hotelu. Rozpoczęcie dnia wizytą w kościołach w okolicy Jeziora Galilejskiego: przejazd do Tabghy, miejsca cudu rozmnożenia chleba i ryb, Kościół Prymatu św. Piotra. Następnie przejazd północnym brzegiem jeziora do Kafarnaum, kolejno na Górę Błogosławieństw, rejs drewnianą łodzią po Jeziorze Galilejskim. Przejazd do hotelu w Betlejem na kolację oraz nocleg.

4.Dzień (30.09) – piątek
BETLEJEM – EIN KAREM

Śniadanie w hotelu. Zwiedzanie Betlejem: Bazylika Narodzenia Pańskiego, Kościół św. Katarzyny, Grota Mleczna, Pole Pasterzy. Następnie wizyta w Ein Karem w Sanktuarium Nawiedzenia św. Elżbiety  oraz  Narodzenia św. Jana Chrzciciela. Powrót do hotelu w Betlejem na kolację oraz nocleg.

5.Dzień (01.10) – sobota
JERYCHO – MORZE MARTWE

Śniadanie w hotelu. Przejazd na Pustynię Judzką (panorama pustyni) i Jerycho z widokiem na Górę Kuszenia. Kolejno przejazd nad rzekę Jordan do miejsca Chrztu Pana Jezusa. Na koniec dnia podróż nad Morze Martwe i czas na odpoczynek i kąpiel w Morzu Martwym oraz kąpiele błotne. Powrót do hotelu w Betlejem. Kolacja, nocleg.

6.Dzień (02.10) – niedziela
GÓRA OLIWNA – JEROZOLIMA 

Śniadanie w hotelu. Wizyta na Górze Oliwnej, zwiedzanie Kościoła Pater Noster (Ojcze Nasz),Kaplica Wniebowstąpienia. Następnie przejście do kościoła klasztornego Dominus Flevit, przejście obok Cmentarza Żydowskiego. Kolejno punktem zwiedzania jest Bazylika Agonii (zwana także Kościołem Wszystkich Narodów) przy której znajduje się Ogród Oliwny – Getsemani. Przejście do Kościoła Grobu Najświętszej Marii Panny, położonego w dolinie Cedronu, pomiędzy Wzgórzem Świątynnym a Górą Oliwną. W kościele tym znajduje się grób Marii z Nazaretu, matki Jezusa. Następnie przejście Drogą Krzyżową „Via Dolorosa” do Bożego Grobu w Bazylice Grobu Świętego. Powrót do hotelu w Betlejem na kolację oraz nocleg.  

7.Dzień (03.10) – poniedziałek
JEROZOLIMA – GÓRA SYJON – TEL AWIW

Śniadanie w hotelu. Następnie przejazd do Jerozolimy na Górę Syjon, gdzie znajduje się Kościół św. Piotra „In Gallicantu”. Następnie udamy się do Wieczernika oraz Kościoła Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny. Przejście pod Ścianę Płaczu. Na koniec pobytu w Jerozolimie przejście do Bożego Grobu. Transfer na lotnisko Ben Guriona. Odprawa biletowo – paszportowa, wylot do Krakowa.

Zakończenie (04.10) – wtorek
KRAKÓW:  Przylot do Krakowa. Zakończenie pielgrzymki.

Cena: 3 570 zł

Cena pielgrzymki zawiera:

Bilet lotniczy: Kraków – Tel Awiw – Kraków, opłaty lotniskowe, transfer klimatyzowanym autokarem podczas zwiedzania, zakwaterowanie w pokojach 2 i 3 osobowych  w hotelach 3 gwiazdkowych – zgodnie z programem pielgrzymki (zakwaterowanie: 2 noclegi w Tyberiadzie + 4 noclegi w Betlejem), Wyżywienie: 2 posiłki dziennie (kolacja-bufet, śniadanie-bufet), udział w programie imprezy, ubezpieczenie: KL 60.000 EURO, NNW 15.000 PLN, Bagażu 1.000 PLN, CP - chorób przewlekłych.

Uwaga: Obligatoryjnie należy posiadać kwotę 170 dolarów (USD). Kwota ta nie podlega rozliczeniu i obejmuje: bilety wstępu do zwiedzanych obiektów zgodnie z programem, napiwki dla kierowców, opłaty za parkingi, opiekę polskojęzycznego przewodnika podczas zwiedzania, rejs łodzią po Jeziorze Galilejskim, system słuchawkowy oraz pozostałe koszty związane z realizacją programu.

Cena nie zawiera również:

Wydatków własnych, posiłków nie wymienionych w programie, przejazdu na lotnisko w Krakowie i powrotu z lotniska w Krakowie oraz ewentualnych kosztów testów na obecność COVID-19.

Informacja dotycząca dokumentu podróży:
Dokumentem podróży do Izraela jest ważny paszport minimum 6 miesięcy od daty powrotu, czyli od zakończenia pielgrzymki.

W poniedziałek 16 maja 2022 r. w Opolu odbędą się uroczystości związane z jubileuszem 100 lat istnienia Związku Polaków w Niemczech. Uroczystości rozpoczną się o godz. 16.00 Mszą św. w katedrze opolskiej, której przewodniczyć będzie Biskup opolski Andrzej Czaja. Po Eucharystii dalsza część uroczystości przy Pomniku Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego i w Filharmonii Opolskiej.

W sobotę 7 maja w kościele seminaryjno-akademickim w Opolu bp Rudolf Pierskała udzielił święceń diakonatu 6 klerykom z V roku Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Opolu.

Diakonami zostali:

 • dk. Denis Gach z parafii św. Jakuba Apostoła w Mechnicy,
 • dk. Patryk Kontny z parafii św. Marii Magdaleny w Racławiczkach,
 • dk. Paweł Kuchta z parafii św. Michała Archanioła w Prudniku,
 • dk. Marcin Kujawa z parafii św. Jakuba Apostoła w Skorogoszczy,
 • dk. Krystian Nowak z parafii Nawiedzenia NMP w Łowkowicach,
 • dk. Marcin Zalewski z parafii bł. Czesława w Opolu.

 Życzymy im gorliwości służbie Bożemu Słowu, ołtarzowi i ludziom. 

_____________
zdj. Gość Opolski

Rok 2022 obfituje w liczne jubileusze, o których warto pamiętać i które warto też wspólnie przeżywać. 100 lat temu, czerpiąca z tysiącletniego dziedzictwa diecezja wrocławska uległa swojemu pierwszemu istotnemu podziałowi, kiedy to Ojciec Święty Pius XI (Achilles Ratti) powołał do życia administrację apostolską dla polskiego Górnego Śląska. 50 lat temu, 28 czerwca1972 r., papież Paweł VI bullą Episcoporum Poloniae coetus powołał do życia diecezję opolską. 30 lat temu, na mocy bulli Ojca Świętego Jana Pawła II Totus Tuus Poloniae populus, 25 marca 1992 r. południowo-wschodnia część diecezji opolskiej razem z północną częścią diecezji katowickiej weszła w skład nowo powstałej diecezji gliwickiej, sama zaś diecezja katowicka została podniesiona do rangi archidiecezji, i razem z diecezją opolską i gliwicką utworzyła nową metropolię górnośląską.
Dziękując Panu Bogu za dar Kościoła opolskiego, pracownicy i studenci Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego pragną zaprosić na jubileuszową konferencję naukową, która odbędzie się w sobotę 21 maja b.r. na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Opolskiego, w auli nad kościołem św. Jadwigi. Spotkanie rozpocznie się o godz. 14.00 i składać się będzie z dwóch części: historycznej i panelu dyskusyjnego, w czasie którego chcemy zachęcić wszystkich biorących udział w konferencji do ożywionej dyskusji poświęconej misji Kościoła opolskiego w dobie dzisiejszych burzliwych przemian i trwającego w Kościele powszechnym synodu, który chce wysłuchać uważnie wiernych w ich misji na rzecz żywej wspólnoty wierzących. Tą drogą kierujemy do wszystkich wiernych diecezji opolskiej i całej metropolii górnośląskiej zaproszenie do wzięcia udziału w spotkaniu: kapłanów, osoby życia konsekrowanego, wszystkich braci i siostry, a szczególnie osoby młode, będące przyszłością Kościoła.
Ponieważ jako organizatorzy chcemy również zorganizować poczęstunek, prosimy osoby zainteresowane o potwierdzenie chęci uczestnictwa w jubileuszowym spotkaniu drogą mailową (e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.). Spotkanie zakończy się Eucharystią i dziękczynnym Te Deum w kościele akademickim św. Jadwigi.

Jubileuszowe dzieło wparcia renowacji katedry opolskiej

            Od 2015 roku trwa dzieło renowacji naszej opolskiej katedry. Stan murów katedralnych i wież był na tyle poważny, że należało podjąć gruntowne prace, mające na celu uratowanie bezcennego zabytku przed dalszą degradacją. Zakres prowadzonych prac jest ogromny, bo obejmuje restaurację zewnętrznych i wewnętrznych ścian i filarów katedry. Obecnie trwa remont wieży południowej połączony z montażem systemu przeciwpożarowego. Jak dotychczas, udało się zrealizować około 40 projektów, które w ostatnich siedmiu latach pozwoliły w znacznej mierze przywrócić pierwotny blask tej wyjątkowo pięknej gotyckiej świątyni. Katedra to matka wszystkich kościołów diecezji opolskiej, co inspiruje do kontynuowania dalszych prac restauracyjnych. Zwłaszcza, że już w 2024 roku diecezja opolska będzie obchodziła jubileusz tysiąclecia obecności relikwii drzewa Krzyża Świętego przechowywanych w katedrze.

Pozyskanie znacznych sum na renowację nie byłoby możliwe bez wielkiego wsparcia diecezjan, przedsiębiorców oraz różnych instytucji powołanych do ratowania zabytków.

Ks. proboszcz dr Waldemar Klinger, koordynujący wszelkie prace związane z renowacją katedry, wyraża wszystkim dobrodziejom wdzięczność za ogromną pomoc wspierającą wysiłek renowacji. Zwraca się także z prośbą o dalszą pomoc w szlachetnym dziele renowacji katedry, która po zakończeniu prac ma być chlubą i dumą wszystkich mieszkańców Opolszczyzny. Wszyscy wspierający modlitewnie i finansowo dzieło renowacji są otaczani modlitwą w każdą sobotę podczas Mszy św. o godz. 7.00 przed cudownym obrazem Matki Bożej Opolskiej.

Środki finansowe na cel odnowy katedry można wpłacać na konto parafialne:

Parafia Katedralna pw. Podwyższenia Krzyża Świętego
Plac Katedralny 2, 45-007 Opole
91 2030 0045 1110 0000 0276 5780
W tytule wpłaty: Darowizna na cele kultu religijnego – renowacja Katedry Opolskiej

Kontakt: ks. dr Waldemar Klinger, proboszcz parafii katedralnej
(Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 603 379 174)

Jubileuszowe dzieło wsparcia funkcjonowania i rozwoju Domu Nadziei

Dom Nadziei w Opolu istnieje od sierpnia 2020 roku. Od tego czasu zaczęły z niego korzystać osoby bezdomne i ubogie naszego miasta. Dom funkcjonuje od poniedziałku do soboty, dzięki zaangażowaniu wielu wolontariuszy o wspaniałych sercach, wrażliwych na potrzeby drugiego człowieka. Każdego dnia rano jest wydawane pożywne śniadanie, a we wtorki, środy i czwartki także dodatkowo ciepły posiłek. Dom Nadziei to także miejsce spotkania i budowania wzajemnych relacji z osobami w kryzysie bezdomności, jak również troska o ich potrzeby higieniczne, pomoc w załatwianiu wszelkiego rodzaju formalności w urzędach i instytucjach czy w dotarciu do lekarza, bądź skorzystania z terapii antyalkoholowej. Nie brakuje wspólnych wyjazdów, pielgrzymek i wspólnego świętowania. Każdego dnia z pomocy korzysta ok. 60 osób.

Dotychczas zdobyte doświadczenie pozwoliło ustalić dalszy kierunek działania. Potrzebą jest stworzenie miejsca, w którym mogłyby zamieszkać osoby chcące wyjść z bezdomności. W związku z tym, ksiądz biskup Andrzej Czaja podjął decyzję o zakupie dawnego klasztoru sióstr sercanek w Dylakach z przeznaczeniem go na stacjonarny Dom Nadziei. Opiekę nad domem sprawuje s. Aldona Skrzypiec, jałmużnik biskupa opolskiego, która wraz z drugą siostrą Zgromadzenia Służebnic Ducha Świętego od kwietnia br. zamieszkała w tym domu. W tej chwili dom służy pomocą osobom bezdomnym, a także uchodźcom z Ukrainy. Dom został zakupiony na raty, rozłożone na najbliższe 10 lat.

Wsparcie funkcjonowania dwóch budynków Domu Nadziei jest możliwe poprzez Wsparcie funkcjonowania dwóch budynków Domu Nadziei jest możliwe poprzez wpłatę na konto:

Diecezja Opolska
Książąt Opolskich 19, 45-005 Opole
86 1240 5178 1111 0010 8711 8310
W tytule wpłaty: Na potrzeby ubogich

Kontakt: s. Aldona Skrzypiec SSpS, jałmużnik biskupa opolskiego,
(Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 516 674 339)


Jubileuszowe dzieło wsparcia remontu i
budowy kaplicy  w domu Duszpasterstwa Młodzieży na Górze Świętej Anny

Dom Duszpasterstwa Młodych to przestrzeń, którą można wykorzystać na spotkania dla ludzi młodych,  w atmosferze domowej i rodzinnej wspólnoty. Na co dzień nazywamy go „Kurnikiem”. Założeniem tego domu jest, aby młodzi ludzie sami troszczyli się o niego. Wiele prac młodzież już wykonała: pomalowała niektóre ściany, udekorowała pomieszczenia oraz zadbała o ogród. Dzięki temu wielu z nich czuje się tam naprawdę jak w domu. 

Jednak nasz budynek został wybudowany wiele lat temu, stąd koniecznie jest przeprowadzenie poważnych remontów i adaptacji. Najpilniejszą potrzebą jest zmiana systemu ogrzewania. Kolejnym ważnym i pilnym wyzwaniem jest remont łazienek, a następnie przebudowa klatki schodowej. Po tych pracach, zaplanowane jest zaadaptowanie pomieszczeń w dolnej części budynku do celów mieszkalnych. Największym z planów jest dobudowanie do budynku domu kaplicy, bo obecna kaplica jest za mała. Powyższe zadania przekraczają możliwości młodych i Diecezjalnego Duszpasterstwa Młodzieży.

Wsparcie remontu i budowy kaplicy w domu Duszpasterstwa Młodzieży na Górze Świętej Anny jest możliwe poprzez wpłatę na konto:

Diecezja Opolska
Książąt Opolskich 19, 45-005 Opole
36 1240 1633 1111 0010 1779 6014
W tytule wpłaty: Na Dom Duszpasterstwa Młodzieży

Kontakt: ks. Łukasz Knieć, diecezjalny duszpasterz młodzieży
(Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 505 804 634)

{cwattachments}

Zgodnie z art. 8 ust. 1 Dekretu ogólnego w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych w Kościele katolickim wydanym przez Konferencję Episkopatu Polski w dniu 13 marca 2018 r. (dalej: Dekret) informuję, że:

 1. Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Diecezja Opolska z siedzibą przy ul. Książąt Opolskich 19 w Opolu, reprezentowana przez Biskupa Diecezjalnego Andrzeja Czaję;
 2. Kontakt do Inspektora ochrony danych w Diecezji Opolskiej to: tel. 77 454 38 37, e-mail: iod@diecezja.opole.pl;
 3. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu zapewnienia bezpieczeństwa usług, celu informacyjnym oraz pomiarów statystycznych;
 4. Przetwarzanie danych jest niezbędne do celów wynikających z prawnie uzasadnionych interesów realizowanych przez administratora lub przez stronę trzecią, z wyjątkiem sytuacji, w których nadrzędny charakter wobec tych interesów mają interesy lub podstawowe prawa i wolności osoby, której dane dotyczą, wymagające ochrony danych osobowych, w szczególności, gdy osoba, której dane dotyczą, jest dzieckiem;
 5. Odbiorcą Pani/Pana danych osobowych jest Diecezja Opolska oraz Redaktor Strony.
 6. Pani/Pana dane osobowe nie będą przekazywane do publicznej kościelnej osoby prawnej mającej siedzibę poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
 7. Pani/Pana dane osobowe z uwagi na nasz uzasadniony interes będziemy przetwarzać do czasu ewentualnego zgłoszenia przez Pana/Panią skutecznego sprzeciwu;
 8. Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania zgodnie z Dekretem;
 9. Ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Kościelnego Inspektora Ochrony Danych (adres: Skwer kard. Stefana Wyszyńskiego 6, 01-015 Warszawa, e-mail: kiod@episkopat.pl), gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy Dekretu;
  10. Przetwarzanie odbywa się w sposób zautomatyzowany, ale dane nie będą profilowane.