Punkt Wsparcia Duchowego to punkt konsultacyjny dla osób poszukujących wsparcia duchowego lub ukierunkowania w rozwiązaniu przeżywanego kryzysu, problemu czy życiowej trudności, ale również w potrzebie głębszego rozwoju duchowego. Jest to ogólnodostępna przestrzeń do spotkania, wsłuchania i rozmowy w klimacie poufności i zachowanej anonimowości dostępna dla wszystkich zainteresowanych.
PWD tworzą osoby świeckie i duchowne, kobiety i mężczyźni gotowi do wysłuchania i ukierunkowania oraz wsparcia w poszukiwaniu optymalnego rozwiązania. Zespół tworzą panie: Barbara Kmiecik i Gabriela Midek-Botor; pan Piotr Dobrowolski; diakon stały Jarosław Duszak; księża: Paweł Dubowik, Tomasz Gajda, Łukasz Knieć, Daniel Nowak, Robert Sadlak, Tomasz Szczeciński, Maciej Skóra.
Osoby z zespołu pełnią dyżury w poniedziałki w godz.: 10.00-12.00 i 16.00-18.00 w budynku Diecezjalnej Fundacji Ochrony Życia znajdującym się przy katedrze w Opolu (pl. Katedralny 4). W razie konieczności istnieje także możliwość indywidualnego dopasowania terminu. Na rozmowę należy umówić się telefonicznie pod numerem +48 453 018 581, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub poprzez messengera.
Inspiracją do powstania Punktu Wsparcia Duchowego była potrzeba budowania ogólnodostępnej przestrzeni do spotkania, wysłuchania i rozmowy dostępnej dla wszystkich wiernych i duchownych, a mottem słowa papieża Franciszka z adhortacji apostolskiej „Evangelii gaudium” wskazujące na konieczność duchowego towarzyszenia i wsparcia w przestrzeni Kościoła: „Bardziej niż kiedykolwiek potrzebujemy mężczyzn i kobiet, którzy mając doświadczenie w towarzyszeniu, znają sposób postępowania, w którym wyróżnia się roztropność, zdolność zrozumienia, sztuka oczekiwania, uległość Duchowi, byśmy chronili wszyscy razem powierzające się nam owce przed wilkami usiłującymi rozproszyć owczarnię. Potrzebujemy ćwiczyć się w sztuce słuchania, która polega na czymś więcej niż tylko słyszeniu. Pierwszą sprawą w komunikacji z drugim człowiekiem jest zdolność serca, która umożliwia bliskość, bez której nie istnieje prawdziwe spotkanie duchowe. Słuchanie pomaga nam dostrzec gest oraz stosowne słowo, które podważy naszą spokojną pozycję obserwatorów. Jedynie poczynając od tego słuchania pełnego szacunku i zdolnego do współczucia, można będzie znaleźć drogi prowadzące do prawdziwego wzrostu, można będzie rozbudzić pragnienie ideału chrześcijańskiego, troskę, by odpowiedzieć w pełni na miłość Bożą i pragnienie lepszego rozwinięcia tego, co Bóg zasiał w naszym życiu.” (nr 171).
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.