„Z wdzięcznością i radością spoglądamy dziś na niemowlęta, rodziców otoczonych gromadką dzieci, małżonków, którzy przyjęli na świat dzieci z niepełnosprawnością, oraz tych, którzy w geście miłości zdecydowali się na adopcję lub rodzicielstwo zastępcze. Dziękujemy Wam za całe pokłady Waszej miłości, za Waszą fizyczną i duchową płodność” – mówił bp Waldemar Musioł, biskup pomocniczy diecezji opolskiej, podczas Diecezjalnego Święta Rodziny w Sanktuarium św. Józefa w Jemielnicy.
Biskup podkreślił, że Sanktuarium św. Józefa w Jemielnicy jest w Roku Świętym 2025 „oazą duchowości” – miejscem, które, zgodnie z nauczaniem papieża Franciszka, ma nie tylko dawać pokrzepienie, ale też inspirować do duchowej przemiany. „W tej oazie mamy odświeżyć naszą wiarę i zaczerpnąć ze źródeł nadziei” – zaznaczył, przywołując obraz pustynnej codzienności i zmagań rodzin w walce o wiarę, pokój i miejsce Boga w życiu. „Odświeżyć naszą wiarę oznacza zgodzić się na to, by było w naszym życiu trochę, a nieraz bardzo inaczej, niż sobie zaplanowaliśmy, czyli bardziej po Bożemu niż po ludzku” – dodał.
Hierarcha odwołał się do postaci św. Józefa, którego nazwał „Ojcem posłusznym i przyjmującym”. Przypomniał, że jego wiara wypływała z posłuszeństwa Bogu, mimo że było to często sprzeczne z ludzkim rozumowaniem. „Było to posłuszeństwo, które naruszało życiowy komfort, krzyżowało plany i weryfikowało marzenia” – zauważył.
Przestrzegł przed duchową obojętnością wobec narastającej dechrystianizacji kultury i ograniczania wolności religijnej. „Odświeżyć naszą wiarę – i to bardzo praktycznie – oznacza także dziś bardziej słuchać Boga niż ludzi” – przypomniał, apelując m.in. o troskę o lekcje religii w szkołach, traktowanie niedzieli jako Dnia Pańskiego oraz przystępowanie dzieci i młodzieży do sakramentu spowiedzi i pojednania. „Nie obronimy żadnej wartości bronią nienawiści i hejtu” – dodał.
Biskup Musioł podkreślił ,że kultura życia zaczyna się „pod własnym dachem”. Zaznaczył, że każde życie należy przyjmować - również te kruche i niepełnosprawne. „Tak dla życia! to tak naprawdę najpierw Tak dla Boga!” – podkreślił, dziękując rodzicom za otwartość na dar dzieci, w tym także adopcyjnych, oraz zapewniając o modlitwie również małżonków, którzy z nadzieją oczekują na dar potomstwa.
Podczas Diecezjalnego Święta Rodziny nie zabrakło także radosnego świętowania i wspólnej integracji. W ogrodzie parafialnym odbyły się występy artystyczne dzieci i młodzieży z lokalnych szkół i przedszkoli, a czas umilała Jemielnicka Orkiestra Dęta. W programie znalazły się również dwa koncerty: wystąpiła Karolina Trela oraz zespół Gang Marcela. Tradycyjnie miało miejsce nabożeństwo majowe z modlitwą za wstawiennictwem św. Józefa, po którym do Bractwa Świętego Józefa przyjęto nowych członków. Dodatkową atrakcją wydarzenia był bieg „Dyszka dla Rodziny” – inicjatywa o charakterze charytatywnym, której celem było wsparcie Diecezjalnej Fundacji Ochrony Życia.
Monika Chrzanowska
fot. Andrzej Nowak / Studio 4.