Ułatwienia dostępu

Offcanvas Section

Podczas Mszy św. sprawowanej w Kaplicy Chóru w Bazylice św. Piotra w Rzymie, w ramach diecezjalnej pielgrzymki z okazji Roku Świętego 2025, bp Rudolf Pierskała porównał Kościół do łodzi płynącej po „wzburzonych falach świata”. Wzywał do jedności, modlitwy i zakotwiczenia w Chrystusie, podkreślając rolę wspólnoty oraz potrzebę „budzenia nadziei”.

Nawiązując do symboliki logo Roku Jubileuszowego, bp Pierskała zwrócił uwagę na postacie trzymające się razem, które – jak zaznaczył – symbolizują wspólnotę Kościoła, „który płynie po falach tego świata”. Dodał, że „będąc w łodzi Kościoła, nic się nam złego nie stanie”. Jak podkreślił, pierwszą myślą Roku Jubileuszowego, a zarazem pielgrzymki diecezjalnej jest budzenie nadziei.

Rozwijając tę myśl, biskup wyjaśnił, czym w praktyce jest budzenie nadziei. „Punktem wyjścia do nadziei jest wpierw dobre myślenie, mówienie, a następnie przekazywanie pozytywnych wiadomości” – zaznaczył. Zwrócił uwagę, że chrześcijanin nie powinien ulegać zniechęceniu, narzekaniu ani koncentrować się wyłącznie na tym, co negatywne.

W dalszej części homilii bp Pierskała podkreślił znaczenie jedności we wspólnocie Kościoła. „W Kościele trzeba być razem. Gdy wspólnota nie trzyma się razem, ktoś może wypaść za burtę, a to oznacza utratę wiary i życia sakramentalnego” – mówił. Nawiązując do myśli św. Pawła o wzajemnym „niesieniu się w miłości”, dodał, że „aby być nadzieją trzeba trzymać się razem, nieść się nawzajem i przekazywać dobre wiadomości”. Biskup zaznaczył także, że fundamentem życia chrześcijańskiego jest osobista relacja z Chrystusem i wierność Jego nauce. „Aby nie wypaść za symboliczną burtę, trzeba mieć zakotwiczenie w Panu Jezusie” – podkreślił.

Po zakończeniu Eucharystii pielgrzymi zwiedzili Bazylikę Świętego Piotra, gdzie m.in. nawiedzili groby papieży i mieli okazję do indywidualnej modlitwy przy grobie św. Jana Pawła II.

Monika Chrzanowska