Ułatwienia dostępu

Offcanvas Section

„Przychodzimy dzisiaj do Kościoła, aby wdzięcznie wspominać i dziękować za pontyfikat papieża Franciszka. Dziękujemy Panu Bogu za jego życie i za posługę. Kościół i świat mają wiele powodów do wdzięczności za to, kim był i czego dokonał” – powiedział biskup Rudolf Pierskała podczas Mszy św. sprawowanej w intencji zmarłego Ojca Świętego Franciszka, która miała miejsce w dniu jego pogrzebu – 26 kwietnia – w kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Opolu.
Eucharystii przewodniczył biskup senior Paweł Stobrawa, koncelebrowali ją księża biskupi Rudolf Pierskała i Waldemar Musioł oraz przedstawiciele Kurii i Sądu Diecezji Opolskiej, Domu Księży Emerytów i Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Opolu. Z uczestnikami liturgii łączył się duchowo, a także przekazał pozdrowienia i przesłał pasterskie błogosławieństwo, biskup opolski Andrzej Czaja, który uczestniczył w pogrzebie Papieża Franciszka w Rzymie i w tym czasie odbywał drogę powrotną do Opola.
W homilii biskup Rudolf przypomniał najważniejsze akcenty posługi Papieża Franciszka. „Ojciec Święty Franciszek miał wrażliwe serce i patrzył w serce człowieka, zwłaszcza wykluczonego ze społeczeństwa. Szczególnie wielką troską i miłością otaczał ubogich, bezdomnych, migrantów, więźniów a także tych, którzy znajdują się na peryferiach życia współczesnego świata. Starał się przywrócić znaczenie serca w relacjach z drugim człowiekiem, dlatego mówił o czułości Boga oraz „budujcie mosty między ludźmi, a nie mury”. Odchodzi do domu Ojca niebieskiego wspominany przez wielu ludzi, którzy byli daleko od Kościoła. Chciał wszystkich włączyć do Kościoła, bo motywem przewodnim jego misji było przekonanie, że Kościół jest domem dla wszystkich, domem o zawsze otwartych drzwiach. Wielokrotnie odwoływał się do obrazu Kościoła jako szpitala polowego po bitwie, w której wielu odniosło rany. Kościoła zdolnego pochylać się nad każdym człowiekiem, niezależnie od jego wiary czy życiowej sytuacji, aby opatrywać jego rany” – mówił.
„Prostota, jaka cechowała papieża Franciszka, przybliżała Boga zwykłym ludziom. Kontestował sztywną obrzędowość, w której zatracały się relacje między ludźmi. Wymykał się schematom i dworskim etykietom. Mówił językiem zrozumiałym, językiem słów i gestów nie napompowanym egzaltacją, ale pełnym obrazów. Ni-kogo nie osądzał, nie potępiał, nie wykluczał i nie ucinał rozmów na niewygodne tematy. Czasem sam je prowokował zadając trudne pytania” – dodał biskup Rudolf.
W nawiązaniu do słów odczytanej Ewangelii, biskup Pierskała przypomniał, że Ojciec Święty Franciszek już jako biskup wybrał na swoje motto zawołanie: Miserando atque eligendo, co znaczy: Spojrzał z miłosierdziem i wybrał. „To Jezus spojrzał na niego z miłością i wybrał najpierw na biskupa, a potem na papieża. Jeszcze w ubiegłą niedzielę Ojciec Święty Franciszek wraz z całym Kościołem obchodził Wielkanoc na placu św. Piotra. Następnego dnia wyruszył z tego świata do wieczności, do domu Ojca. Przez dwanaście lat papież Franciszek był niestrudzonym pasterzem Kościoła powszechnego, poświęcając całą swoją energię dla niego i dla całej ludzkości, nie szczędząc wysiłków, co widzieliśmy zwłaszcza w końcowej części jego pontyfikatu, naznaczonej chorobą, bólem i zmęczeniem” – przypomniał.
Biskup Rudolf podzielił się także wspomnieniem, że swojego osobistego spotkania z Ojcem Świętym Franciszkiem, które miało miejsce w lutym 2014 r. „Miesiąc po święceniach biskupich odbywaliśmy wizytę ad limina apostolorum. Zastanawiałem się, co powiedzieć Papieżowi w tak krótkim czasie . Powiedziałem, że przed miesiącem przyjąłem święcenia, na co Ojciec Święty odpowiedział z wielką radością «To pachniesz jeszcze olejami»”.
Biskup poprosił licznie zgromadzonych diecezjan, aby w swoich modlitwach pamiętali o zmarłym Papieżu Franciszku. „Papież często prosił, aby modlić się za niego. Choć dzisiaj fizycznie nie może nam tego powiedzieć, jesteśmy pewni, że takie jest jego życzenie, aby modlić się dalej za niego. Dlatego w dniu jego pogrzebu modlimy się za niego i życzymy mu królestwa niebieskiego.” – zauważył. „Teraz Kościół wkroczył w czas oczekiwania, aby poznać i powitać następcę papieża Franciszka, aby wznowić wędrówkę pod jego przewodnictwem. Modląc się o wieczny odpoczynek dla Papieża, który nas opuścił, prosimy Wiecznego Pasterza, aby dał swojemu Kościołowi nowego Namiestnika” – dodał.
Po Komunii św. wyśpiewano Bogu dziękczynne Te Deum laudamus za życie i pontyfikat Ojca Świętego Franciszka. Po zakończonej liturgii księża biskupi udali się przed wizerunek Papieża Franciszka, przy którym wspólnie odśpiewano modlitwę Regina Coeli i Niech Aniołowie zabiorą cię do raju.
ks. Paweł Chyla
fot. Szymon Adamski