LIST BISKUPA OPOLSKIEGO NA V NIEDZIELĘ WIELKANOCNĄ
Zjednoczeni na modlitwie
Drodzy Diecezjanie,
w Poniedziałek Wielkanocny cała wspólnota Kościoła pogrążyła się w smutku i żałobie po odejściu papieża Franciszka do Domu Ojca. Z wdzięcznością wspominaliśmy zmarłego Ojca Świętego, który przez 12 lat kierował łodzią Piotrową Kościoła, odważnie wyznaczając drogi ku odnowie i umacniając nas w wierze.
Z kolei 8 maja br., po zaledwie czterech głosowaniach, kardynałowie zgromadzeni w kaplicy Sykstyńskiej wybrali jego następcę: amerykańskiego kardynała Roberta Francisa Prevosta, który przybrał imię Leona XIV. W dzisiejszą niedzielę uroczystą Eucharystią sprawowaną na Placu Świętego Piotra inauguruje on swój pontyfikat 267. następcy św. Piotra. Dlatego w tych dniach otaczamy go szczególną modlitwą, aby Boże błogosławieństwo i światło Ducha Świętego pomagały mu przewodzić Kościołowi.
Nowy papież jako swoją dewizę wybrał słowa św. Augustyna: „W Nim jednym stanowimy jedno”. To krótkie zdanie wyraża głęboką treść teologiczną i duchową. W świecie, który coraz bardziej dzieli – politycznie, społecznie, ekonomicznie i wpływa destrukcyjnie na jedność wewnątrz rodzin – papież przypomina nam, że prawdziwa i trwała jedność ma swe źródło w Bogu, że w Chrystusie jesteśmy jedną rodziną dzieci Bożych.
W Liście do Galatów św. Paweł oznajmia: Nie ma już Żyda ani Greka, nie ma już niewolnika ani wolnego, nie ma już mężczyzny ani kobiety – wszyscy bowiem jesteście kimś jednym w Chrystusie Jezusie (Ga 3,28). I właśnie na to zwraca nam uwagę papież Leon XIV, że choć jesteśmy różni, „w Nim jednym” – w Chrystusie, stanowimy jedno Mistyczne Ciało, Chrystusowy Kościół. To znaczy, że jedność między nami nie jest owocem naszych inicjatyw, zabiegów i starań, lecz Bożym dziełem, Chrystusowym darem, z którego wynika jednak wielkie zadanie. Mam na myśli zobowiązanie do tego, by przebaczać, budować mosty, szukać pojednania, by też starać się drugiego wysłuchać, zrozumieć, przyjść mu z pomocą. Nie możemy więc siebie stawiać w centrum, lecz wyłącznie Jezusa, aby przez Niego i w Nim urzeczywistniać zbawczą jedność w świecie, w swoim środowisku życia, czego szczególnym wyrazem jest nasze zjednoczenie na modlitwie. Ta sytuacja ma miejsce zwłaszcza teraz, gdy do uroczystości Zesłania Ducha Świętego będziemy trwać razem na modlitwie o powołania.
Przed tygodniem podczas modlitwy południowej Regina coeli papież Leon mówił do nas: „[…] Z radością modlę się wraz z wami i całym Ludem Bożym o powołania, zwłaszcza do kapłaństwa i życia zakonnego. Kościół bardzo tego potrzebuje! Ważne jest, aby młodzi ludzie znaleźli w naszych wspólnotach akceptację, aby byli wysłuchani, by dodawano im odwagi na ich drodze powołania, i aby mogli liczyć na wiarygodne przykłady wielkodusznego oddania się Bogu i braciom. Weźmy sobie do serca zachętę, którą Papież Franciszek pozostawił nam w swoim orędziu na dzisiejszy dzień: zachętę do przyjmowania i towarzyszenia młodym ludziom. Prośmy Ojca Niebieskiego, abyśmy byli dla siebie nawzajem, każdy stosownie do swojego stanu, pasterzami «według Jego serca» (por. Jr 3,15), zdolnymi pomagać sobie nawzajem w kroczeniu w miłości i prawdzie. A do młodych mówię: Nie lękajcie się! Przyjmijcie zaproszenie Kościoła i Chrystusa Pana!”.
Nie ulega wątpliwości, że każde powołanie – czy to do kapłaństwa, małżeństwa, życia konsekrowanego, czy codziennej służby – jest wielkim darem Boga dla powołanego, ale też dla innych, dla dobra Kościoła, a nawet całego rodzaju ludzkiego. Trzeba też wiedzieć, że Boże powołanie zawsze dojrzewa wśród ludzi i domaga się dojrzałej wspólnoty. Potrzebuje wspólnoty, która wierzy – bo wiara daje światło i moc, gdy przychodzą wątpliwości. Potrzebuje wspólnoty, która kocha – bo miłość uczy dawać siebie. I potrzebuje wspólnoty, która ma nadzieję – bo ona podtrzymuje, gdy trudno się ostać. Stąd wielka odpowiedzialność wspólnoty parafialnej, rodziny i każdego z nas za tworzenie środowiska sprzyjającego rozwojowi powołania. W tym dziele ogromne znaczenie ma nasze świadectwo wiary, przykładne życie, chrześcijańskie wychowanie, słowo wsparcia i zachęty oraz gorliwa modlitwa w intencji powołań i za powołanych. Musimy bowiem pamiętać, że powołanie domaga się odpowiedzi na Boże wezwanie, osobistej decyzji. Dlatego powinniśmy wspierać modlitwą tych, których Pan wzywa, aby mieli odwagę podjąć Boże wezwanie.
Drodzy Diecezjanie, trzeba też stale prosić Boga o nowe i święte powołania kapłańskie, zakonne, misyjne, do różnorakich posług w Kościele i do sakramentalnego małżeństwa. Jest to zadanie całego Kościoła. Każda parafia, każda rodzina i każdy z nas powinien wołać: „Panie, poślij robotników!”. Tego Pan Jezus oczekuje. Nie mówi: „Szukajcie robotników”. Stwierdza inaczej: Żniwo wprawdzie wielkie, ale robotników mało. Proście więc Pana żniwa, żeby wyprawił robotników na swoje żniwo (Łk 10,2).
Ponadto, aktualna sytuacja Kościoła domaga się stałego wołania do Boga o świętość życia i posługiwania kapłanów. Proszę Was o to w imieniu całego prezbiterium Kościoła opolskiego i w kontekście bliskiej uroczystości święceń prezbiteratu. Już niebawem, 7 czerwca br., dwóch diakonów przyjmie te święcenia w kościele seminaryjno-akademickim:
dk. Krzysztof Kapica z parafii Narodzenia NMP w Kościeliskach (dekanat gorzowski) oraz
dk. Dominik Strychacz z parafii NSPJ w Walawie (archidiecezja przemyska).
Serdecznie Was wszystkich zapraszam na tę diecezjalną uroczystość; w sposób szczególny najbliższą rodzinę, wiernych z rodzinnych parafii oraz całe prezbiterium Kościoła opolskiego.
Niestety, z bólem serca muszę przyznać, że w dziejach naszej diecezji jeszcze nigdy nie było tak małej liczby przyjmujących święcenia kapłańskie, a perspektywy na przyszłość nie są lepsze. Aktualnie w naszym Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym przygotowuje się zaledwie 13 kleryków z diecezji opolskiej; ponadto 6 kleryków z diecezji gliwickiej oraz 2 kleryków z diecezji Sokodé w Togo. Tak mała liczba przygotowujących się do kapłaństwa daje do zrozumienia, że nie wolno nam ustawać w modlitwie o nowe powołania do kapłaństwa. Dziękuję wszystkim, którzy to z ufnością i stale czynią w ramach diecezjalnego dzieła Oremus, w Margaretkach i w jeszcze innych formach bądź indywidualnie. Prośmy dalej o odwagę dla młodych ludzi, aby nie lękali się przyjąć zaproszenia Jezusa. Do Was zaś młodych apeluję jak papieże Franciszek i Leon XIV: „Nie lękajcie się! Przyjmijcie zaproszenie Kościoła i Chrystusa Pana!”. Jeśli usłyszycie głos Pana, odpowiedzcie jak Samuel: Mów, Panie, bo sługa Twój słucha (1 Sm 3,10).
Drodzy Diecezjanie, mając na względzie Rok Jubileuszowy, zachęcam Was również do podjęcia tej szczególnej formy modlitwy, którą jest pielgrzymowanie. Z pewnością nie wszyscy możemy udać się do Rzymu. Ale możemy podjąć trud pielgrzymi w różnej formie do dwunastu kościołów jubileuszowych oraz czterech „oaz duchowości” w naszej diecezji. Najbliższe miesiące, bardziej ciepłe, niewątpliwie będą temu sprzyjać. Trzeba jednak pamiętać, że nie chodzi tylko o dotarcie na określone miejsce i przybicie pieczątki do paszportu pielgrzyma. Istotne jest poruszenie i przemiana naszego wnętrza, odnowienie przymierza z Bogiem przez zyskanie łaski pojednania i odpustu. Wówczas pielgrzymowanie staje się „modlitwą drogi”; włożony weń trud i zmęczenie, przez ofiarowane ich Panu, prowadzą do głębszego zjednoczenia z Bogiem i rodzą w nas owoce Bożego Ducha.
W dniach 10-16 sierpnia br. będziemy mieć możliwość pielgrzymowania razem z innymi na Jasną Górę. Zapraszam też wszystkich na nasze III Diecezjalne Camino. Tym razem, w dniach 23-26 czerwca, będziemy mogli pójść z Olesna, z sanktuarium św. Anny do jubileuszowego kościoła pw. Ducha Świętego w Opolu-Winowie. Będziemy modlić się o powołania, ale też wołać o światło i moc Bożego Ducha ku odnowie naszego Kościoła i na trud chrześcijańskiego wychowania młodego pokolenia.
Korzystając z okazji, zapraszam również wszystkich Mężczyzn i Młodzieńców na Górę Świętej Anny na ich tradycyjną pielgrzymkę stanową. Tegoroczne obchody rozpoczną się w sobotę wieczorem, 28 czerwca o godz. 18.30. Uroczysta Msza św., której będzie przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce abp Antonio Guido Filipazzi, rozpocznie się w niedzielę o godz. 10.00. Natomiast wcześniej, 7 czerwca, w wigilię uroczystości Zesłania Ducha Świętego, zapraszam Was na modlitewne czuwanie do kościoła seminaryjno-akademickiego, w szczególności członków różnorakich ruchów, wspólnot i grup, zaś w uroczystość Bożego Ciała zapraszam razem z dziećmi do modlitwy uwielbienia w wielu miejscach naszej diecezji. O szczegółach będą jeszcze informować Wasi duszpasterze.
W całym dziele gorliwej i wytrwałej modlitwy niech Wam stale towarzyszy i będzie Wam wsparciem obfite błogosławieństwo Trójjedynego Boga, którego wszystkim z radością udzielam. Niech Was błogosławi Wszechmogący Bóg, Ojciec i Syn, i Duch Święty. Amen.
Wasz Biskup
† Andrzej Czaja
Opole, 13 maja 2025 r.