„Wiara rodzi się ze słuchania Bożego słowa, ale domaga się również tego, co nazywamy mistagogią – czyli coraz głębszego wdrażania jej w nasze życie i dawania o niej świadectwa” – mówił w czwartek, 24 lipca, biskup opolski Andrzej Czaja podczas Mszy św. w Kościele Trójcy Świętej na Górze Szensztat. Była to ostatnia Eucharystia sprawowana w ramach Diecezjalnej Pielgrzymki Nauczycieli i Katechetów do Francji i Szkocji, która odbywała się w dniach 14-24 lipca br.
„Ci, którzy wiarę mają, powinni mieć świadomość, że Bóg od nich oczekuje, że będą pośrednikami w wierze innym – zwłaszcza dzieciom i wnukom” – wskazał biskup, odnosząc się do roli, jaką w przekazywaniu wiary pełnią ci, którzy już nią żyją. Zdaniem Biskupa Opolskiego, to zadanie rozpoczyna się od prostych gestów w codzienności.
Hierarcha przypomniał, że to dom rodzinny był przez wieki miejscem pierwszego wtajemniczenia w wiarę. „Podstawowa mistagogia wiary dokonywała się przez całe wieki w rodzinie, aktualnie dostrzegamy, że w tej kwestii doszło do zmian, zwłaszcza w kościołach Europy” – mówił, zachęcając do odnowienia odpowiedzialności rodziców i dziadków za duchowy rozwój młodego pokolenia.
W dalszej części homilii bp Czaja odwołał się do pedagogicznego stylu przekazywania nauk przez Jezusa. „Sam Jezus inaczej rozmawia z uczniami, inaczej mówi do tłumu, który wiary jeszcze nie ma. Do nich mówi w przypowieściach, a do uczniów bezpośrednio” – tłumaczył, że różny sposób przekazu wynikają z duchowej gotowości słuchaczy. „Wam dano poznać tajemnice królestwa niebieskiego. Wy otrzymaliście łaskę wiary. To jest dar” – zwrócił się do nauczycieli i katechetów.
„Gdy żywa wiara jest w sercu człowieka, to wszystko staje się inne. Taki człowiek jest szczęśliwy, bo jego oczy widzą, uszy słyszą, umysł potrafi wiele pojąć” – porównał. Następnie wezwał do wdzięczności za dar wiary, ale i do działania – by ten dar nie został zatrzymany wyłącznie dla siebie.
Program pielgrzymki obejmował m.in. zwiedzanie Amsterdamu i rejs do Anglii, nawiedzenie szkockiego sanktuarium w Carfin, podróż przez malownicze rejony Szkocji, rejs po jeziorze Loch Ness, wizyty w Glasgow, Edynburgu, Canterbury oraz zwiedzanie Paryża – w tym Kaplicy Cudownego Medalika i wieczorny rejs po Sekwanie. Pielgrzymi uczestniczyli codziennie w Mszach św. pod przewodnictwem biskupa opolskiego Andrzeja Czai.
Monika Chrzanowska
fot. Piotr Dobrowolski