Ułatwienia dostępu

Offcanvas Section

„Przychodzimy dzisiaj do Kościoła, aby wdzięcznie wspominać i dziękować za pontyfikat papieża Franciszka. Dziękujemy Panu Bogu za jego życie i za posługę. Kościół i świat mają wiele powodów do wdzięczności za to, kim był i czego dokonał” – powiedział biskup Rudolf Pierskała podczas Mszy św. sprawowanej w intencji zmarłego Ojca Świętego Franciszka, która miała miejsce w dniu jego pogrzebu – 26 kwietnia – w kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Opolu.
Eucharystii przewodniczył biskup senior Paweł Stobrawa, koncelebrowali ją księża biskupi Rudolf Pierskała i Waldemar Musioł oraz przedstawiciele Kurii i Sądu Diecezji Opolskiej, Domu Księży Emerytów i Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Opolu. Z uczestnikami liturgii łączył się duchowo, a także przekazał pozdrowienia i przesłał pasterskie błogosławieństwo, biskup opolski Andrzej Czaja, który uczestniczył w pogrzebie Papieża Franciszka w Rzymie i w tym czasie odbywał drogę powrotną do Opola.
W homilii biskup Rudolf przypomniał najważniejsze akcenty posługi Papieża Franciszka. „Ojciec Święty Franciszek miał wrażliwe serce i patrzył w serce człowieka, zwłaszcza wykluczonego ze społeczeństwa. Szczególnie wielką troską i miłością otaczał ubogich, bezdomnych, migrantów, więźniów a także tych, którzy znajdują się na peryferiach życia współczesnego świata. Starał się przywrócić znaczenie serca w relacjach z drugim człowiekiem, dlatego mówił o czułości Boga oraz „budujcie mosty między ludźmi, a nie mury”. Odchodzi do domu Ojca niebieskiego wspominany przez wielu ludzi, którzy byli daleko od Kościoła. Chciał wszystkich włączyć do Kościoła, bo motywem przewodnim jego misji było przekonanie, że Kościół jest domem dla wszystkich, domem o zawsze otwartych drzwiach. Wielokrotnie odwoływał się do obrazu Kościoła jako szpitala polowego po bitwie, w której wielu odniosło rany. Kościoła zdolnego pochylać się nad każdym człowiekiem, niezależnie od jego wiary czy życiowej sytuacji, aby opatrywać jego rany” – mówił.
„Prostota, jaka cechowała papieża Franciszka, przybliżała Boga zwykłym ludziom. Kontestował sztywną obrzędowość, w której zatracały się relacje między ludźmi. Wymykał się schematom i dworskim etykietom. Mówił językiem zrozumiałym, językiem słów i gestów nie napompowanym egzaltacją, ale pełnym obrazów. Ni-kogo nie osądzał, nie potępiał, nie wykluczał i nie ucinał rozmów na niewygodne tematy. Czasem sam je prowokował zadając trudne pytania” – dodał biskup Rudolf.
W nawiązaniu do słów odczytanej Ewangelii, biskup Pierskała przypomniał, że Ojciec Święty Franciszek już jako biskup wybrał na swoje motto zawołanie: Miserando atque eligendo, co znaczy: Spojrzał z miłosierdziem i wybrał. „To Jezus spojrzał na niego z miłością i wybrał najpierw na biskupa, a potem na papieża. Jeszcze w ubiegłą niedzielę Ojciec Święty Franciszek wraz z całym Kościołem obchodził Wielkanoc na placu św. Piotra. Następnego dnia wyruszył z tego świata do wieczności, do domu Ojca. Przez dwanaście lat papież Franciszek był niestrudzonym pasterzem Kościoła powszechnego, poświęcając całą swoją energię dla niego i dla całej ludzkości, nie szczędząc wysiłków, co widzieliśmy zwłaszcza w końcowej części jego pontyfikatu, naznaczonej chorobą, bólem i zmęczeniem” – przypomniał.
Biskup Rudolf podzielił się także wspomnieniem, że swojego osobistego spotkania z Ojcem Świętym Franciszkiem, które miało miejsce w lutym 2014 r. „Miesiąc po święceniach biskupich odbywaliśmy wizytę ad limina apostolorum. Zastanawiałem się, co powiedzieć Papieżowi w tak krótkim czasie . Powiedziałem, że przed miesiącem przyjąłem święcenia, na co Ojciec Święty odpowiedział z wielką radością «To pachniesz jeszcze olejami»”.
Biskup poprosił licznie zgromadzonych diecezjan, aby w swoich modlitwach pamiętali o zmarłym Papieżu Franciszku. „Papież często prosił, aby modlić się za niego. Choć dzisiaj fizycznie nie może nam tego powiedzieć, jesteśmy pewni, że takie jest jego życzenie, aby modlić się dalej za niego. Dlatego w dniu jego pogrzebu modlimy się za niego i życzymy mu królestwa niebieskiego.” – zauważył. „Teraz Kościół wkroczył w czas oczekiwania, aby poznać i powitać następcę papieża Franciszka, aby wznowić wędrówkę pod jego przewodnictwem. Modląc się o wieczny odpoczynek dla Papieża, który nas opuścił, prosimy Wiecznego Pasterza, aby dał swojemu Kościołowi nowego Namiestnika” – dodał.
Po Komunii św. wyśpiewano Bogu dziękczynne Te Deum laudamus za życie i pontyfikat Ojca Świętego Franciszka. Po zakończonej liturgii księża biskupi udali się przed wizerunek Papieża Franciszka, przy którym wspólnie odśpiewano modlitwę Regina Coeli i Niech Aniołowie zabiorą cię do raju.
ks. Paweł Chyla
fot. Szymon Adamski

Biskup opolski Andrzej Czaja wraz z biskupami pomocniczymi i biskupami seniorami, zjednoczony w modlitwie za zmarłego Papieża, prosi wszystkich diecezjan: duszpasterzy, osoby konsekrowane i wiernych świeckich, aby we wspólnotach parafialnych i zakonnych wdzięczność Bogu za dar papieża Franciszka wyrażać indywidualną i wspólnotową modlitwą o wieczny odpoczynek dla niego.

Szczególną okazją do wspólnej modlitwy będzie Msza św. za zmarłego papieża Franciszka, sprawowana z udziałem księży biskupów, w sobotę 26 kwietnia 2025 r. (dzień pogrzebu) o godz. 18.30 w kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Opolu.

Kapłani Kościoła opolskiego będą dziękowali Bogu za dar życia i pontyfikat Ojca Świętego Franciszka, a także polecali go Miłosierdziu Bożemu podczas Mszy św. sprawowanej w czasie kapłańskiego Emaus, która w Roku Świętym jest zarazem Jubileuszową Pielgrzymką Kapłanów. 

Polecajmy śp. Ojca Świętego Franciszka w naszych modlitwach miłosiernemu Bogu, dziękując za wszelkie dobro, jakiego dokonał dla Kościoła powszechnego i którego ślady znajdujemy także w naszym Kościele lokalnym.

ks. Paweł Chyla
Dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Diecezji Opolskiej

 

fot. Mazur/episkopat.pl

Z nadzieją zmartwychwstania informujemy, że w czwartek 24 kwietnia 2025 r. w 71. roku życia i w 46. roku kapłaństwa zmarł śp. ks. Andrzej Kałuża, rezydent Parafii św. Jana Chrzciciela w Raciborzu-Ostrogu.

***

Ks. Andrzej Kałuża urodził się 8 X 1954 r. w Luboszycach w rodzinie inżyniera budowlanego Alfreda i Teresy zd. Szymała. W 1961 r. rozpoczął edukację w miejscowej szkole podstawowej i po ukończeniu ośmiu klas kontynuował ją w II Liceum Ogólnokształcącym w Opolu, gdzie w 1973 r. uzyskał świadectwo dojrzałości. Po maturze wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego Śląska Opolskiego w Nysie. Święcenia kapłańskie przyjął 6 V 1979 r. w katedrze opolskiej z rąk bp. Alfonsa Nossola. Po święceniach został mianowany wikariuszem Parafii św. Józefa w Zabrzu (1979-1981), a następnie w Parafii św. Piotra i Pawła w Grzędzinie oraz (1981-1983) w Parafii św. Wawrzyńca w Strzelcach Opolskich (1983-1986). W 1986 roku został mianowany proboszczem Parafii św. Mikołaja w Grabinie. W latach 1991-1993 pełnił funkcję dziekana dekanatu Skoroszyce. W 1993 r. został mianowany proboszczem Parafii Wniebowzięcia NMP w Krapkowicach-Otmęcie. W Otmęcie jego staraniem powstała w latach 1996-1999 nowa świątynia pw. Ducha Świętego i 2 VIII 1999 r. została erygowana nowa parafia. W latach 1998-2007 był wicedziekanem dekanatu Krapkowice. W latach 2008-2012 był proboszczem Parafii św. Błażeja w Januszkowicach, a w latach 2012-2019 Parafii św. Augustyna w Borucinie. W 2019 r. przez dwa miesiące pełnił funkcję kapelana „Sebastianeum Silesiacum” w Kamieniu Śląskim. Następnie był rezydentem kolejno w parafiach: św. Piotra i Pawła w Opolu (2019-2022), św. Jana Chrzciciela w Ozimku (2022-2023), Trójcy Świętej w Leśnicy (2023-2024) oraz św. Jana Chrzciciela w Raciborzu (2024-2025). Biskup Opolski w 1994 r. nadał mu tytuł dziekana honorowego. Zmarł 24 IV 2025 r. 

*** 

Uroczystości żałobne:

  • Msza św. żałobna zostanie odprawiona w poniedziałek 28 kwietnia 2025 r. o godz. 16.00 kościele parafialnym pw. św. Augustyna w Borucinie;
  • Msza św. pogrzebowa zostanie odprawiona we wtorek 29 kwietnia 2025 r. o godz. 11.00 w kościele parafialnym pw. Augustyna w Borucinie.

***  

Polecajmy śp. ks. Andrzeja Bożemu Miłosierdziu:

Miłosierny Boże, spraw, aby Twój sługa, kapłan Andrzej, którego w ziemskim życiu zaszczyciłeś świętym posłannictwem, radował się wiecznie w niebieskiej chwale. Przez naszego Pana Jezusa Chrystusa, Twojego Syna, który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego, Bóg, przez wszystkie wieki wieków. Amen.

„Przybyliśmy tu dziś – w Roku Jubileuszowym – jako pielgrzymi nadziei, nadziei na dobrze zdaną Waszą maturę i nadziei na szlachetną i dobrą Waszą przyszłość” – powiedział bp Waldemar Musioł w homilii wygłoszonej w Bazylice Jasnogórskiej podczas dorocznej pielgrzymki maturzystów diecezji opolskiej. W pielgrzymce wzięło udział niemal 800 młodych, którym towarzyszyli duszpasterze, katecheci i nauczyciele.

W homilii bp Musioł zachęcał młodych, by spojrzeli z wdzięcznością na przeszłość, z odpowiedzialnością na teraźniejszość i z odwagą na przyszłość. „Spojrzenie zawsze winno być przede wszystkim spojrzeniem wdzięczności. Niech to będzie dziś wdzięczność za Wasze dzieciństwo i wczesną młodość, i za tych wszystkich, bez których nie byłoby Was dziś tutaj” – zauważył. Poprosił, aby w modlitwie na Jasnej Górze nie zabrakło wdzięczności za bliskich. „Bez względu na to, jak ich dziś oceniacie, bez względu na jakość dzisiejszych z nimi relacji, bo może bywają trudne, bez względu na to, czy żyją, czy są dziś z nami, czy odeszli” – mówił.

Biskup poprosił młodych, by w swoich modlitwach pamiętali także o zmarłym Papieżu Franciszku. „Bądźmy dziś razem wdzięczni Bogu za jego życie, za jego pontyfikat i za sposób, w jaki prowadził Kościół w minionych latach” – podkreślił.

Nawiązując do uczniów idących do Emaus, hierarcha przestrzegał przed pokusą „tożsamości uciekiniera”. „Wierzę, że nie ma w nas i oby nie było – tak jak w nich – lęku o utratę życia, choć okoliczność trwających wojen i szerzącej się ludzkiej nienawiści nie powinna być nam obojętna” – mówił – „Znacznie większa bywa pokusa ucieczki, albo zdystansowania się od Pana Boga, czyli pokusa przekonania, że jestem w stanie poradzić sobie bez Niego” – powiedział, zauważając, że współczesny człowiek, podobnie jak uczniowie Jezusa, także często ulega pokusie ucieczki od odpowiedzialności, relacji z innymi i życiowego powołania.

Biskup Musioł przekazał maturzystom trzy podpowiedzi „jak starać się o to, by nie pojawiała się w nas tożsamość uciekiniera”: „Po pierwsze to stała otwartość i uważność na drugiego człowieka. Po drugie to gościna okazana Jezusowi i stałe zapraszanie Go do naszego życia. Wreszcie po trzecie –warto i trzeba słuchać słów Jezusa i zasiadać z Nim do stołu podczas Eucharystii” – wskazał.

Na zakończenie homilii bp Musioł zwrócił uwagę, że sama obecność maturzystów na Jasnej Górze jest świadectwem ich żywej wiary. „Wasza obecność tu dzisiaj to dowód, że Bóg nie jest dla Was baśnią, a wiara w Niego – mrzonką, ale traktujecie Go poważnie i wierzycie w Jego Mądrość i Miłość” – podkreślił. Zachęcił także, by tej wiary nie zatrzymywać dla siebie, ale – na wzór uczniów z Emaus – dzielić się doświadczeniem spotkania ze Zmartwychwstałym. „Oni rozpoznawszy Zmartwychwstałego Jezusa, szybko wrócili do Jerozolimy, by opowiedzieć o tym spotkaniu innym uczniom, a potem wraz z nimi wrócili do swojego życiowego powołania, którym było głoszenie Ewangelii ludziom i światu” – przypomniał.

Monika Chrzanowska
fot. Piotr Dobrowolski

Dzisiaj tj. w poniedziałek 21 kwietnia 2025 r. dotarła do nas smutna wiadomość o śmierci papieża Franciszka. Był 266. następcą Świętego Piotra i zasiadał na Stolicy Apostolskiej od 13 marca 2013 roku.

Jorge Mario Bergoglio urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, jako syn włoskich imigrantów. Ukończył technikum chemiczne, a następnie wybrał drogę kapłaństwa, wstępując do seminarium diecezjalnego w Villa Devoto. 11 marca 1958 roku wstąpił do nowicjatu Towarzystwa Jezusowego. Ukończył studia humanistyczne w Chile i powrócił do Argentyny w 1963 roku, aby ukończyć studia filozoficzne w Colegio de San José w San Miguel. W latach 1964-1965 wykładał literaturę i psychologię w Immaculate Conception College w Santa Fé, a w 1966 roku uczył tego samego przedmiotu w Colegio del Salvatore w Buenos Aires. W latach 1967-70 studiował teologię na Wydziale Teologicznym Colegio de San José.

13 grudnia 1969 roku przyjął święcenia kapłańskie z rąk abp. Ramóna José Castellano. W latach 1970-1971 kontynuował naukę na uniwersytecie w Alcalá de Henares w Hiszpanii, a 22 kwietnia 1973 roku złożył profesję zakonną u jezuitów. Po powrocie do Argentyny był mistrzem nowicjatu w Villa Barilari w San Miguel; profesorem na Wydziale Teologicznym w San Miguel; członkiem konsulty Prowincji San Miguel Towarzystwa Jezusowego, a także rektorem Colegio Máximo de San José.

31 lipca 1973 roku został mianowany prowincjałem jezuitów w Argentynie, który to urząd sprawował przez sześć lat. Następnie wznowił pracę w sektorze uniwersyteckim, a od 1980 do 1986 roku ponownie pełnił funkcję rektora Colegio Máximo de San José, a także proboszcza, ponownie w San Miguel. W marcu 1986 roku wyjechał do Niemiec, aby dokończyć swoją pracę doktorską; następnie przełożeni wysłali go do Colegio del Salvador w Buenos Aires, a potem do kościoła jezuitów w mieście Córdoba jako kierownika duchowego i spowiednika.

20 maja 1992 roku papież Jan Paweł II mianował go biskupem tytularnym Auca i pomocniczym Buenos Aires. 27 maja przyjął w katedrze święcenia biskupie z rąk kard. Antonio Quarracino, arcybiskupa Buenos Aires. Jako swoje motto biskupie wybrał zawołanie: Miserando atque eligendo, a na swoim herbie umieścił IHS, symbol Towarzystwa Jezusowego.

3 czerwca 1997 roku został wyniesiony do godności arcybiskupa koadiutora Buenos Aires. Nie minęło nawet dziewięć miesięcy, gdy po śmierci kard. Quarracino zastąpił go 28 lutego 1998 roku jako arcybiskup, prymas Argentyny i ordynariusz dla wiernych obrządku wschodniego w Argentynie, którzy nie mają ordynariusza własnego obrządku.

Trzy lata później, na konsystorzu 21 lutego 2001 roku, Jan Paweł II mianował go kardynałem, przyznając mu kościół tytularny prezbitera San Roberto Bellarmino. W 2002 roku odmówił nominacji na przewodniczącego Konferencji Episkopatu Argentyny, ale trzy lata później został wybrany, a następnie w 2008 roku ponownie zatwierdzony na kolejną trzyletnią kadencję. W kwietniu 2005 r. wziął udział w konklawe, na którym wybrano papieża Benedykta XVI.

13 marca 2013 roku został wybrany 266. następcą św. Piotra i przyjął imię Franciszek.

Polecajmy śp. Ojca Świętego Franciszka w naszych modlitwach miłosiernemu Bogu dziękując wszelkie dobro, jakiego dokonał dla Kościoła powszechnego i którego ślady znajdujemy także w naszym Kościele lokalnym.

Biskup opolski Andrzej Czaja wraz z biskupami pomocniczymi oraz biskupami seniorami, zjednoczony w modlitwie za duszę zmarłego papieża, prosi wszystkich diecezjan: duszpasterzy, osoby konsekrowane i wiernych świeckich, aby we wspólnotach parafialnych i zakonnych wdzięczność Bogu za dar papieża Franciszka wyrażać indywidualną i wspólnotową modlitwą o wieczny odpoczynek dla niego.

vaticannews.va/ BP KEP / diecezja opolska
fot. BP KEP